Scholz chce wyłączać elektrownie atomowe. Co na to Niemcy? Jest nowy sondaż
Co drugi Niemiec jest przeciwny planowanemu wyłączeniu do końca roku trzech ostatnich działających elektrowni atomowych - wynika z sondażu przeprowadzonego dla "Bilda". Wszystko przez rosnące ceny energii - komentuje gazeta.
2022-06-11, 05:00
Trzy ostatnie działające w kraju elektrownie jądrowe mają zostać wyłączone do końca bieżącego roku. Mimo to, w sondażu, przeprowadzonym przez instytut badań opinii Insa na dziennika zlecenie "Bild”, 50 procent ankietowanych stwierdziło, że powrót do wytwarzania energii elektrycznej z wykorzystaniem elektrowni jądrowych uważa za rozsądne rozwiązanie w obliczu obecnego kryzysu energetycznego.
Przeciwko utrzymaniu działalności elektrowni atomowych było 35 proc. badanych.
Utrzymać istniejące, nie budować nowych
Z drugiej strony pomysł budowy nowych elektrowni jądrowych nie znalazł wielu zwolenników. Przeciwko niemu opowiedziało się 53 proc. respondentów, za było 33 proc., a 13 - nie miało zdania.
Niejednoznaczny jest stosunek ankietowanych do decyzji niemieckiego rządu o rezygnacji z energetyki jądrowej, podjętej w 2011 roku. Absolutna większość (56 proc.) ankietowanych uważa, że decyzja ówczesnej kanclerz Angeli Merkel (CDU) po awarii reaktora w Fukushimie była prawidłowa. 30 procent uznało tę decyzję za błędną, a 15 proc. nie miało zdania.
REKLAMA
Pozostały trzy elektrownie
W Niemczech ostatnie trzy elektrownie jądrowe (Isar 2, Emsland i Neckarwestheim 2) mają zostać wyłączone do końca 2022 roku. Pod koniec 2021 zamknięto trzy elektrownie: Brokdorf, Grohnde i Gundremmingen.
- Koreańczycy chcą budować elektrownie jądrowe w Polsce. "Nasz potencjał finansowy jest wystarczający"
- Finowie rezygnują z usług Rosjan. Rosatom nie wybuduje elektrowni atomowej
- Lotos całkowicie zrezygnuje z dostaw ropy ze Wschodu. Wiemy, kiedy to nastąpi
mbl
REKLAMA