Wojciech Jakóbik: Gwarancja ceny węgla dla klientów indywidualnych pozwoli osłonić najłabszych
- Rząd przyjął ustawę gwarantującą cenę węgla dla klientów indywidualnych i wyniesie ona 996,60 złotych za tonę. Z tego rozwiązania będą mogli skorzystać odbiorcy indywidualni, samorządy i spółdzielnie, które zgłoszą się do programu i udowodnią, że mają źródło gazowe I będą mogły liczyć na wsparcie od podmiotów handlujących węglem, które również zgłoszą się do tego programu - powiedział Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznesalert.pl, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
2022-06-14, 18:12
Jego zdaniem nie chodzi w tym programie o dopłaty, ale o wyrównanie ceny węgla to znaczy sprzedawca węgla np. Polska Grupa Górnicza, ale także inne podmioty, które zgłoszą się do programu otrzymają rekompensatę do 750 zł za tonę po to, aby klient mógł potem otrzymać 3 tony węgla w cenie 996,6 zł za jedną tonę i jest to rozwiązanie jednorazowe, po tym jak ustawa wejdzie w życie. Ma to się stać na przełomie lipca i sierpnia.
Jak podkreślił Jakóbik jest to doraźne wsparcie które da ulgę, mieszkańcom bloków, domów jednorodzinnych, ale także wspólnotom mieszkaniowy. 3 tony węgla to ilość, która pozwoli zapewnić ogrzewanie przez część sezonu grzewczego. Nie jest to rozwiązanie usuwające kryzys energetyczny ale łagodzący jego skutki.
Ekspert zwrócił uwagę, że dodatek osłonowy jest wyższy dla tych co palą wyłącznie węglem nie jest przypadkowe, gdyż z tym surowcem jest nawiększy problem. Ostateczne rozwiązanie tego problemu to wyjście z szoku po tym jak postawiliśmy nagle przestawić się z węgla rosyjskiego na inne źródło. Ten proces przejścia wymaga jednak czasu. Tymczasowo pomoc otrzymają najsłabsi i bardzo dobrze, bo pomoc społeczna musi być dobrze wycelowana.
W jego opinii wzrost wydobycia krajowego węgla to jest perspektywa kilku może kilkunastu miesięcy więc nie od razu na rynku krajowym zobaczymy większą ilość węgla. Dlatego musimy sięgnąć po węgiel z tych kierunków co już korzystaliśmy, czyli z Ameryki Północnej czy Afryki Południowej. Rynek węgla jest płynny, ale mamy szok logistyczny na świecie po znacznym wzroście popytu.
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadziła Justyna Golonko.
Posłuchaj
PR1/PR24/Justyna Golonko/mk
REKLAMA