Polsko-Ukraińskie Forum Partnerstwa. Paweł Zalewski o skutkach działania organizacji
- W ramach tej inicjatywy otrzymałem misję z rąk ministra Radosława Sikorskiego, aby rozmawiać i przedstawiać polski punkt widzenia na tematy historyczne, związane głównie z rzezią wołyńską - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Zalewski z Polski 2050.
2022-06-17, 08:20
Paweł Zalewski w 2013 roku został przewodniczącym Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa.
- To była próba rozmowy na poziomie politycznym, ale przede wszystkim - społecznym, pomiędzy przedstawicielami Polski i Ukrainy - o kluczowych dla obu krajów kwestiach. Otrzymałem misję z rąk ministra Radosława Sikorskiego, aby rozmawiać i przedstawiać polski punkt widzenia na tematy historyczne, związane głównie z rzezią wołyńską - powiedział polityk w PR24.
- Wtedy zaczęliśmy bardzo poważny dialog, chociaż Polska taki dialog toczyła też wcześniej, na różnych poziomach: politycznym, historycznym i społecznym. Była to próba nowego rozdania - dodał poseł.
Rozmowy o kwestiach historycznych
Jak zaznaczył, "polskie MSZ i ukraińscy partnerzy zapewnili Polakom możliwość wyjazdu do szeregu ukraińskich miast i rozmowy o kwestiach historycznych, które wtedy dzieliły obie strony". - Dziś ten dialog, który wtedy prowadziliśmy, daje efekty. Złożyła się na to aktywność bardzo wielu osób - podkreślił Paweł Zalewski.
REKLAMA
- W tamtym czasie byłem w Parlamencie Europejskim sprawozdawcą umowy gospodarczej o pogłębionej strefie wolnego handlu. Udało nam się. To był efekt naszych działań, w tym moich działań w PE. Ta umowa została ratyfikowana przez Unię Europejską w ekspresowym tempie - powiedział.
- "Macron mógł zobaczyć, jak wygląda ruski mir w praktyce". Prof. Boćkowski o wizycie w Irpieniu
- "Poczuliśmy mocne wsparcie". Prezydent Zełenski o wizycie zachodnich przywódców
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
***
Audycja: "24 pytania - rozmowa poranka"
REKLAMA
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Gość: Paweł Zalewski (poseł, Polska 2050)
Data emisji: 17.06.2022
Godzina emisji: 7.35
REKLAMA
PR24
REKLAMA