Hong Kong wciąż najdroższym miastem na świecie. Europejskie metropolie spadły w rankingu

Hong Kong po raz kolejny utrzymał pozycję najdroższego miasta na świecie pod względem kosztów życia. Na wynik wpłynęły rosnące ceny i umacniająca się waluta. Wśród 10 najdroższych miast na świecie, 5 znajduje się w Azji.

2022-06-18, 11:33

Hong Kong wciąż najdroższym miastem na świecie. Europejskie metropolie spadły w rankingu
W minionym roku to raczej siła dolara hongkońskiego, który jest powiązany z dolarem amerykańskim, umożliwiła utrzymanie pozycji najdroższej lokalizacji na świecie.Foto: Pixabay/skeeze

Firma doradcza ECA International opublikowała ranking najdroższych miast na świecie. Ranking jest opracowywany od 2019 r. i od tej pory Hong Kong utrzymuje pierwsze miejsce.
- Hong Kong pozostał najdroższym miejscem na świecie, mimo tego, że w ubiegłym roku w mniejszym stopniu niż inne miasta odczuł skutki inflacji - powiedział dyrektor regionalny na Azję w ECA International Lee Quane.

Siła dolara hongkońskiego

Lee Quane przypomniał, że inflacja CPI rdr wyniosła 3 proc. i jest niższa niż w podobnych miastach zarówno w regionie, jak i na świecie.

- W minionym roku to raczej siła dolara hongkońskiego, który jest powiązany z dolarem amerykańskim, umożliwiła utrzymanie pozycji najdroższej lokalizacji na świecie, ponieważ inne waluty uległy osłabieniu - wyjaśnił.

ECA zwróciła uwagę, że na wyniki rankingu wpłynęła wysoka inflacja. Przykładowo, najszybszy wzrost cen w ciągu ostatniego roku odnotowano w Kolombo na Sri Lance, co spowodowało awans o 23 miejsca w rankingu ECA na 149 miejsce na świecie.

REKLAMA

W przypadku miast Chin kontynentalnych, które znalazły się w rankingu, inflacja jest wyższa niż zazwyczaj, ale pozostaje ona niższa niż w innych częściach Azji.

- Głównym powodem wzrostu pozycji chińskich miast w rankingach było umacnianie się chińskiego juana w stosunku do innych głównych walut, co wynika ze stosunkowo dobrych wyników gospodarczych Chin w okresie objętym badaniem. W konsekwencji miasta te są droższe w porównaniu z innymi lokalizacjami - tłumaczył Lee Quane.

Cztery chińskie miasta - 1. Hong Kong, 8. Szanghai, 9. Kanton, 14. Pekin - znalazły się w pierwszej piętnastce najdroższych miast.



Euro radziło sobie gorzej

W tym roku odnotowano spadek pozycji miast Unii Europejskiej - Paryż nie zakwalifikował się do pierwszej trzydziestki.

REKLAMA

- Prawie każde główne miasto strefy euro zanotowało w tym roku spadek w rankingu, ponieważ w ciągu ostatnich 12 miesięcy euro radziło sobie gorzej niż dolar amerykański i funt brytyjski. Słabość euro była spowodowana głównie oczekiwaniami rynku, który spodziewał się, że EBC będzie podnosił stopy procentowe wolniej niż inne banki - ocenił ekspert.

Pierwsze 10 miejsc w rankingu w 2022 r. zajęły odpowiednio:

  1. Hong Kong,
  2. Nowy Jork,
  3. Genewa,
  4. Londyn,
  5. Tokio,
  6. Tel Awiw,
  7. Zurych,
  8. Szanghaj,
  9. Kanton,
  10. Seul.

PR24.pl, PAP, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej