Hong Kong wciąż najdroższym miastem na świecie. Europejskie metropolie spadły w rankingu
Hong Kong po raz kolejny utrzymał pozycję najdroższego miasta na świecie pod względem kosztów życia. Na wynik wpłynęły rosnące ceny i umacniająca się waluta. Wśród 10 najdroższych miast na świecie, 5 znajduje się w Azji.
2022-06-18, 11:33
Firma doradcza ECA International opublikowała ranking najdroższych miast na świecie. Ranking jest opracowywany od 2019 r. i od tej pory Hong Kong utrzymuje pierwsze miejsce.
- Hong Kong pozostał najdroższym miejscem na świecie, mimo tego, że w ubiegłym roku w mniejszym stopniu niż inne miasta odczuł skutki inflacji - powiedział dyrektor regionalny na Azję w ECA International Lee Quane.
Siła dolara hongkońskiego
Lee Quane przypomniał, że inflacja CPI rdr wyniosła 3 proc. i jest niższa niż w podobnych miastach zarówno w regionie, jak i na świecie.
- W minionym roku to raczej siła dolara hongkońskiego, który jest powiązany z dolarem amerykańskim, umożliwiła utrzymanie pozycji najdroższej lokalizacji na świecie, ponieważ inne waluty uległy osłabieniu - wyjaśnił.
ECA zwróciła uwagę, że na wyniki rankingu wpłynęła wysoka inflacja. Przykładowo, najszybszy wzrost cen w ciągu ostatniego roku odnotowano w Kolombo na Sri Lance, co spowodowało awans o 23 miejsca w rankingu ECA na 149 miejsce na świecie.
REKLAMA
W przypadku miast Chin kontynentalnych, które znalazły się w rankingu, inflacja jest wyższa niż zazwyczaj, ale pozostaje ona niższa niż w innych częściach Azji.
- Głównym powodem wzrostu pozycji chińskich miast w rankingach było umacnianie się chińskiego juana w stosunku do innych głównych walut, co wynika ze stosunkowo dobrych wyników gospodarczych Chin w okresie objętym badaniem. W konsekwencji miasta te są droższe w porównaniu z innymi lokalizacjami - tłumaczył Lee Quane.
Cztery chińskie miasta - 1. Hong Kong, 8. Szanghai, 9. Kanton, 14. Pekin - znalazły się w pierwszej piętnastce najdroższych miast.
Euro radziło sobie gorzej
W tym roku odnotowano spadek pozycji miast Unii Europejskiej - Paryż nie zakwalifikował się do pierwszej trzydziestki.
REKLAMA
- Prawie każde główne miasto strefy euro zanotowało w tym roku spadek w rankingu, ponieważ w ciągu ostatnich 12 miesięcy euro radziło sobie gorzej niż dolar amerykański i funt brytyjski. Słabość euro była spowodowana głównie oczekiwaniami rynku, który spodziewał się, że EBC będzie podnosił stopy procentowe wolniej niż inne banki - ocenił ekspert.
Pierwsze 10 miejsc w rankingu w 2022 r. zajęły odpowiednio:
- Hong Kong,
- Nowy Jork,
- Genewa,
- Londyn,
- Tokio,
- Tel Awiw,
- Zurych,
- Szanghaj,
- Kanton,
- Seul.
PR24.pl, PAP, DoS
REKLAMA