Prezes NBP złożył ślubowanie przed Sejmem. Wcześniej otrzymał powołanie na drugą kadencję
Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński złożył ślubowanie przed Sejmem. Sejm powołał go na drugą kadencję 12 maja. Aby mógł formalnie rozpocząć urzędowanie, musi złożyć przed Sejmem ślubowanie, co stało się dziś.
2022-06-22, 12:01
Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński złożył ślubowanie przed Sejmem. Sejm powołał go na drugą kadencję 12 maja. Aby mógł formalnie rozpocząć urzędowanie, musi złożyć przed Sejmem ślubowanie, co stało się dziś.
- Obejmując obowiązki Prezesa Narodowego Banku Polskiego przysięgam uroczyście, że postanowień Konstytucji i innych ustaw będę ściśle przestrzegać oraz że we wszystkich swoich działaniach dążyć będę do rozwoju gospodarczego Ojczyzny i pomyślności obywateli. Tak mi dopomóż Bóg - ślubował Adam Glapiński.
Zgodnie z konstytucją, Sejm powołuje prezesa Narodowego Banku Polskiego na wniosek prezydenta na 6 lat. Urząd można sprawować maksymalnie przez dwie kadencje.
Wybór Sejmu
Wcześniej tj. 12 maja Sejm dokonał wyboru na drugą kadencję prof. Adama Glapińskiego w roli szefa Narodowego Banku Polskiego. Za kandydaturą obecnego szefa NBP głosowało 234 posłów, przeciw było 223.
REKLAMA
Prof. Adam Glapiński był jedynym kandydatem na prezesa banku centralnego. Kadencja prof. Glapińskiego jako prezesa Narodowego Banku Polskiego upływa w czerwcu br. Prezydent Andrzej Duda w styczniu br. złożył w Sejmie wniosek o powołanie go na prezesa NBP na drugą kadencję. Szef banku centralnego jest powoływany przez Sejm na wniosek prezydenta RP na 6 lat. Do wyboru przez Sejm potrzebna jest bezwzględna większość głosów. Prezesem NBP można być przez dwie kadencje.
Doświadczenie prof. Glapińskiego
Adam Glapiński - jak wynika z jego biogramu zamieszczonego na stronach NBP - w 1972 r. ukończył Szkołę Główną Planowania i Statystyki w Warszawie (obecnie SGH) i od 1974 r. związany jest zawodowo z tą uczelnią jako wykładowca. Jest profesorem nauk ekonomicznych i kierownikiem Zakładu Ekonomii Politycznej i Historii Myśli Ekonomicznej w Kolegium Zarządzania i Finansów SGH. W latach 2003-2007 był profesorem w Wyższej Szkole Ekonomii i Prawa im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach. Wcześniej wykładał m.in.: w Polskiej Akademii Nauk (1978–1983), Inter-University Centre of Postgraduate Studies w Dubrowniku (1986–1989), University of Colorado at Boulder (1993–1998), United States Business and Industrial Council na University of Missouri i University of Kansas (1996) oraz Institut Superieur de Gestion (1994–2005).
Od początku lat 90. pełnił wiele ważnych funkcji w administracji publicznej. W 1991 r. był ministrem budownictwa i gospodarki przestrzennej w rządzie Jana K. Bieleckiego. W 1992 r. ministrem współpracy gospodarczej z zagranicą w rządzie Jana Olszewskiego. Poseł na Sejm RP I kadencji (1991-1993) oraz senator IV kadencji Senatu RP (1997-2001), gdzie pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Gospodarki Narodowej. Wchodził również w skład Parlamentarnej Komisji Wspólnej Unii Europejskiej i Polski.
REKLAMA
- Adam Glapiński ponownie szefem NBP. Sejm podjął decyzję
- Magdalena Rzeczkowska: wybór prezesa NBP to dobra decyzja
- Kto zostanie prezesem NBP? Suski: jesteśmy za wyborem Glapińskiego
PAP/IAR/PR24.pl/mk
REKLAMA