Przyjęcie Finlandii i Szwecji do NATO. Jest zgoda polskiego rządu
Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że Rada Ministrów wyraziła zgodę na przyjęcie do NATO Finlandii i Szwecji. Podkreślił, że polski rząd wspiera aspiracje obu krajów do członkostwa w Sojuszu, a także zwrócił uwagę, że przyczyniłoby się to do bezpieczeństwa w regionie.
2022-06-28, 13:40
Podczas konferencji po posiedzeniu rządu Müller poinformował, że Rada Ministrów podjęła decyzję o wyrażeniu zgody na podpisaniu protokołu do Traktatu Północnoatlantyckiego w sprawie akcesji Szwecji i Finlandii.
- Polski rząd wspiera aspiracje dotyczące dołączenia do Sojuszu Północnoatlantyckiego Królestwa Szwecji oraz Republiki Finlandii - zapewnił rzecznik rządu.
Müller przypomniał, że we wtorek rozpoczyna się w Madrycie szczyt Sojuszu. - Liczymy na to, że mogą [tam] zapaść pozytywne decyzje - podkreślił. - Aby tak się stało, poszczególne kraje muszą wyrazić wstępne zgody. Dzisiaj taka formalna zgoda ze strony Rady Ministrów została wyrażona i przekazana w odpowiedni sposób - dodał.
"Od początku polski rząd wspierał aspiracje Finlandii i Szwecji"
- Jeżeli państwa NATO zgodzą się na akcesję Finlandii i Szwecji, nastąpi wyrażenie w formie ustawy i ratyfikacja zgodnie z procedurami, które są przewidziane w polskiej konstytucji - wskazywał rzecznik.
REKLAMA
- Od początku polski rząd wspierał aspiracje Finlandii i Szwecji. Uważamy, że po agresji Rosji na teren Ukrainy rozszerzenie się Paktu Północnoatlantyckiego jest gwarancją bezpieczeństwa w naszym regionie, w szczególności w basenie Morza Bałtyckiego - te dwa kraje odgrywają niezwykle ważną rolę i byłyby większym gwarantem bezpieczeństwa w tym akwenie - powiedział Müller.
Szwecja i Finlandia w maju złożyły wnioski o dołączenie do NATO, w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę, spotkały się jednak ze sprzeciwem Turcji, która oskarżyła te państwa o wspieranie grup, uznawanych przez nią za organizacje terrorystyczne.
- "Piłka cały czas jest w grze". Ekspert PISM o rozszerzeniu NATO o Szwecję i Finlandię
- Finlandia i Szwecja w NATO. Kiedy decyzja? Guzy: w tym roku, ale raczej nie w Madrycie
- Rozszerzenie NATO. Stoltenberg: Szwecja podjęła działania, aby spełnić żądania Turcji
dn
REKLAMA