Przyszłość Szwecji i Finlandii w NATO. Przywódcy spotkają się z Erdoganem
W Madrycie, na marginesie wtorkowego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego spotkają się przywódcy Szwecji, Finlandii i Turcji wraz z sekretarzem generalnym NATO. Celem jest przełamanie sprzeciwu Turcji wobec członkostwa w Sojuszu dwóch nordyckich krajów. Ankara zarzuca Szwecji i Finlandii wspieranie Partii Pracujących Kurdystanu, którą uważa za organizację terrorystyczną.
2022-06-27, 15:58
Recep Tayyip Erdogan przylatuje na szczyt NATO. Zaproszeni na niego zostali także prezydent Finlandii Sauli Niinistö i premier Szwecji Magdalena Andersson. Udział w spotkaniu weźmie także Sekretarz Generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.
Wnioski o wejście do NATO Finlandia i Szwecja złożyły w maju. Po ich entuzjastycznym przyjęciu w kwaterze głównej i zapowiedziach, że rozszerzenie Sojuszu nastąpi szybko, Turcja niespodziewanie zgłosiła sprzeciw. Od miesiąca impas próbuje przełamać sekretarz generalny NATO.
- Nie mogę złożyć żadnych obietnic, ale mogę zapewnić, że pracujemy aktywnie, aby możliwy był postęp w tej sprawie, bo wnioski Finlandii i Szwecji o przyjęcie do NATO są historyczne - podkreślił Jens Stoltenberg. Dodał, że wzmocnią Finlandię i Szwecję, a także Sojusz Północnoatlantycki oraz przyczynią się do stabilności w obszarze euroatlantyckim.
Jeszcze dziś na ten temat mają rozmawiać w kwaterze głównej dyplomaci z Turcji, Szwecji i Finlandii.
REKLAMA
Przyszłość Szwecji i Finlandii w NATO. Tureckie żądania
Ankara wystąpiła z postulatami wobec obu tych państw i zablokowała rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych. Tureckie żądania dotyczą między innymi: ekstradycji łącznie 33 osób, zerwania wszelkich relacji między rządami Szwecji i Finlandii a organizacjami powiązanymi z Partią Pracujących Kurdystanu (PKK) i ruchem Fethullaha Gülena - uznawanymi przez Ankarę za ugrupowania terrorystyczne. Wśród postulatów znalazło się też uniemożliwienie działania na swoim terytorium organizacjom prokurdyjskim bądź antytureckim.
Posłuchaj
- "Piłka cały czas jest w grze". Ekspert PISM o rozszerzeniu NATO o Szwecję i Finlandię
- Finlandia i Szwecja w NATO. Kiedy decyzja? Guzy: w tym roku, ale raczej nie w Madrycie
- Rozszerzenie NATO. Stoltenberg: Szwecja podjęła działania, aby spełnić żądania Turcji
Zobacz także: wiceszef MSZ Marcin Przydacz w Programie 3 Polskiego Radia
ASP
REKLAMA