Hermeliński popiera Jourovą ws. KPO. "Prezydencka ustawa o SN to pozór"

Były szef Państwowej Komisji Wyborczej i sędzia TK w stanie spoczynku Wojciech Hermeliński w TVN24 odniósł się do prezydenckiej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. W jego ocenie "to pozór". Poparł też wiceszefową Komisji Europejskiej Verę Jourovą, która powiedziała, że nowelizacja ustawy nie spełnia warunków, aby Polsce zostały wypłacone pieniądze z KPO.

2022-07-07, 12:56

Hermeliński popiera Jourovą ws. KPO. "Prezydencka ustawa o SN to pozór"

- Niestety, z przykrością to mówię, ta ustawa nie spełnia wymagań Komisji Europejskiej, które były wyrażone przez panią przewodniczącą Komisji - ocenił Wojciech Hermeliński. Dodał, że prezydencka nowelizacja Ustawy o Sądzie Najwyższym "to pozór".

W ubiegłym tygodniu Wiceszefowa KE Vera Jourova powiedziała, że nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym nie wypełnia warunków określonych w Krajowym Planie Odbudowy, co może wiązać się z niewypłaceniem Polsce należnych środków. Jej słowa były szeroko komentowane przez polityków, ale też polski rząd.

- Jeśli ktoś po aptekarsku będzie chciał mierzyć wskaźniki i cele, to oczywiście, że coś tam może nie pasować, ale my będziemy walczyli o swoje racje. Ja jestem dobrej myśli, że na przełomie tego i przyszłego roku pierwsze środki - nie tylko z Umowy Partnerstwa, ale także z Krajowego Planu Odbudowy - pojawią się na konkretne programy w Polsce - oświadczył premier Mateusz Morawiecki. Wyjaśnił też, że w związku z KPO "Polska i wszystkie inne kraje członkowskie Unii Europejskiej mają wskaźniki i cele do wykonania. Jedne wskaźniki wykonuje się w 100 procentach, inne trochę mniej - wtedy następuje proces dyskusji i negocjacji z Komisją Europejską".

Hermeliński w mocnych słowach o TK

Sędzia TK w stanie spoczynku odnosił się też do rzekomej wymiany maili między prezes TK Julią Przyłębską, a szefem KPRM Michałem Dworczykiem. Miały one dotyczyć spraw oczekujących w TK na rozstrzygnięcie.

REKLAMA

- Jakiekolwiek wizyty polityka w gabinecie prezesa Trybunału albo w ogóle sędziego są niedopuszczalne - powiedział Hermeliński. - Sędzia powinien powstrzymywać się od sytuacji, które mogą sugerować, że nastąpi konflikt interesów - dodał. Skrytykował też w mocnych słowach obecny TK.

- Trybunał stracił swoją rolę, którą poprzednio odgrywał -ocenił.

- Rozmowy sędziów z politykami, jeżeli to się dzieje w sferze publicznej, jest to oczywiście dopuszczalne. (…) Jeżeli jednak to się dzieje w zaciszu gabinetu - jakieś kontakty, żeby nie powiedzieć konszachty między prezesem trybunału a politykiem - to jest niedopuszczalne - mówił Hermeliński.

- W moim przekonaniu jest to przewinienie dyscyplinarne, złamanie kodeksu etyki sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Można też rozważać, ale to już zależy od woli pani prezes, podanie się do dymisji. To jest moim zdaniem coś najgorszego dla sędziego, jeżeli zostanie udowodnione, że wchodzi w kontakty z przedstawicielem władzy, dyskutuje na temat terminu wydania wyroku - zaznaczył.

REKLAMA

Przesunięcie terminu wyborów samorządowych

Były szef PKW skomentował też sprawę ewentualnego przesunięcia terminu wyborów samorządowych. Jego zdaniem "w państwie demokratycznym nie może być takiej żonglerki. Trzeba mieć poważną przyczynę".

Czytaj także:

Zobacz także: przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów Łukasz Schreiber w Programie 3 Polskiego Radia o przesunięciu wyborów samorządowych

wpolityce.pl

ASP

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej