Jakie jest zainteresowanie Polaków tegorocznymi wakacjami? Zobacz wyniki badania

2022-07-07, 14:22

Jakie jest zainteresowanie Polaków tegorocznymi wakacjami?  Zobacz wyniki badania
W Polsce największą popularnością cieszą się wakacje nad morzem.Foto: PhotoRK/Shutterstock

W tym roku zainteresowanie wakacyjnymi wyjazdami spadło o 38 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku - wynika z danych serwisu Nocowanie.pl. Co czwarty polski turysta planuje w te wakacje wyjechać na tydzień, a 3 proc. na dwa tygodnie.

Z danych Polskiej Organizacji Turystycznej, na które powołuje się serwis, wynika 71 proc. Polaków planowało w tym roku spędzić wakacje w kraju. Serwis Nocowanie.pl jednak wskazuje na duży i stale zwiększający się spadek zainteresowania wyjazdami wakacyjnymi wśród Polaków.

Rosną ceny wypoczynku

"Obecnie spadek ten sięga 38 proc. w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku, pod koniec maja było to 21 proc., a w połowie czerwca 32 proc. - podano.

Jak wskazał prezes Nocowania.pl Tomasz Zaniewski, liczba wyszukiwań zakwaterowania na terminy lipcowe jest obecnie o 1/3 mniejsza niż w analogicznym momencie ubiegłego roku, a na sierpniowe o ponad połowę. - Przy rosnących cenach transportu, wyżywienia oraz samych noclegów sporo turystów zapewne zwleka z podjęciem decyzji o wyjeździe lub liczy na znalezienie tańszych ofert w ostatniej chwili - zaznaczył.

Polacy skracają urlopy

Dodał, że tej chwili średni koszt noclegów za osobę jest co najmniej o kilkanaście procent wyższy niż rok temu. Według eksperta częstą reakcją na wzrost kosztów wakacji jest również skrócenie planowanego urlopu.

Z danych serwisu wynika, że prawie 1/4 turystów planuje wyjazd na siedem dni, zakwaterowania na pobyt 14-dniowy, a więc pełne dwa tygodnie szuka ledwie 3 proc. Co czwarta osoba zainteresowana wyjazdem chce zarezerwować noclegi dla dwojga dorosłych z dwojgiem dzieci.

Blisko 20 proc. wyszukiwań dotyczy zakwaterowania dla par, a 16 proc. dla pary dorosłych z jednym dzieckiem. Ponad 1/3 turystów chciałaby spędzić wakacje w wynajętym domku, taka sama liczba poszukuje kwatery lub pokoju. Na trzecim miejscu pod względem popularności są apartamenty, których dotyczy 13 proc. zapytań - podano.

Czytaj także:

Wakacje nad morzem najpopularniejsze

Dodano, że niezmiennie największą popularnością cieszą się wakacje nad morzem. W sumie 70 proc. wszystkich zapytań o dostępne noclegi dotyczy województw zachodniopomorskiego i pomorskiego, a najczęściej wyszukiwaną miejscowością jest Władysławowo. Trzecim pod względem liczby zapytań województwem jest małopolskie (9,5 proc.), czwartym dolnośląskie (6 proc.), a piątym warmińsko-mazurskie (3,5 proc.).

PR24, akg

Polecane

Wróć do strony głównej