Dr Małgorzata Bonikowska: jest wielu chętnych na schedę po Borisie Johnsonie

2022-07-08, 20:50

Dr Małgorzata Bonikowska: jest wielu chętnych na schedę po Borisie Johnsonie
dr Małgorzata Bonikowska . Foto: PR24/MS

- Boris Johnson jest politykiem bardzo barwnym. Ma sporo zwolenników, a jeszcze więcej przeciwników. Ci, którzy go nie znoszą, to go nie znoszą naprawdę bardzo - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

Przed południem csu polskiego w szpitalu zmarł były premier Japonii Shinzo Abe. Kilka godzin wcześniej 67-letni polityk został ciężko ranny w zamachu w mieście Nara. Shinzo Abe został postrzelony w czasie wiecu przed niedzielnymi wyborami do wyższej izby parlamentu. W Polskim Radiu 24 m.in. o tym mówiła dr Małgorzata Bonikowska, specjalistka ds. międzynarodowych.

Gość PR24 podkreśliła, że informacja o zamachu na byłego premiera Japonii była dla niej szokiem. Przypomniała, że mowa o wydarzeniu zaskakującym jak na ten kraj, w którym prawo i kultura - zupełnie przeciwnie do np. Stanów Zjednoczonych - są zdecydowanie bardziej restrykcyjne jeśli chodzi o posiadanie i używanie broni.

- Okazało się, że było możliwe dokonanie takiego czynu właśnie w Japonii. To daje do myślenia. Na pewno Japonia nie będzie już taka jak dawniej po tym zamachu - podkreśliła dr Małgorzata Bonikowska.

* * *

W drugiej części audycji dr Małgorzata Bonikowska mówiła o sytuacji politycznej w Wielkiej Brytanii po decyzji Borisa Johnsona o dymisji ze stanowiska premiera. Ekspert ds. międzynarodowych zauważyła, że w Wielkiej Brytanii przede wszystkim jest kryzys polityczny, co nie jest niczym bardzo wyjątkowym, bo już się na Wyspach zdarzało. Jednak różnica jest w tym zakresie, że Boris Johnson jest politykiem bardzo kontrowersyjnym.

- Boris Johnson jest politykiem bardzo barwnym. Ma sporo zwolenników, a jeszcze więcej przeciwników. Ci, którzy go nie znoszą, to go nie znoszą naprawdę bardzo. I trochę styl jego odejścia był niespodziewany, bo to była rewolta rządowa. Czyli mówiąc krótko od jakiegoś czasu rosła presja na premiera, żeby podał się do dymisji. On lawirował, nie chciał tego zrobić, pomimo ewidentnych skandali w jego otoczeniu - wyjaśniła Małgorzata Bonikowska.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Dr Małgorzata Bonikowska o zamachu na b. premiera Japonii i dymisji premiera Wielkiej Brytanii ("Stan rzeczy" / PR24) 20:47
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzi: Rafał Dudkiewicz
Gość: dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych, Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 08.07.2022
Godzina emisji: 19.08

jmo

Polecane

Wróć do strony głównej