Mały atom w Polsce coraz bliżej. Prezes Orlenu: to sprawdzona technologia

Do Państwowej Agencji Atomistyki trafił wniosek Orlen Synthos Green Energy w sprawie technologii SMR - modułowych reaktorów jądrowych. Chodzi konkretnie o mały reaktor modułowy BWRX-300 amerykańskiego GE Hitachi Nuclear Energy. - Zapewnienie stabilnych dostaw energii do polskiego systemu wymaga szybkiego wdrożenia technologii jądrowych - zaznaczył cytowany w komunikacie PKN Orlen prezes spółki Daniel Obajtek.

2022-07-09, 15:00

Mały atom w Polsce coraz bliżej. Prezes Orlenu: to sprawdzona technologia
Orlen zajął pierwsze miejsce w opublikowanym zestawieniu 500 największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej.Foto: Shutterstock/MOZCO Mateusz Szymanski

PKN Orlen podkreśla, że "reaktor ten jest obecnie najbardziej zaawansowaną na świecie technologią na drodze do komercjalizacji". Wcześniej, pierwszy w Polsce taki wniosek o ocenę technologii SMR, złożył KGHM.

Technologia pod kontrolą

Państwowa Agencja Atomistyki podała w komunikacie, że jej eksperci sprawdzą, czy dokumentacja złożona przez Orlen jest "zgodna z wymogami bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej wynikającymi z przepisów prawa". Prezes urzędu wyda opinię w tej sprawie w ciągu sześciu miesięcy.

"W skomplikowanych sytuacjach termin ten może zostać wydłużony o kolejne trzy miesiące" - zaznaczono. Cytowany w komunikacie PKN Orlen prezes koncernu Daniel Obajtek uważa, że zapewnienie stabilnych dostaw energii do polskiego systemu wymaga szybkiego wdrożenia technologii jądrowych.

Czytaj także:

Daniel Obajtek: Orlen dostarcza realne rozwiązania dla zwiększenia niezależności energetycznej

- Aby to się udało musimy polegać na sprawdzonych technologiach, a właśnie taką jest BWRX, na którą mamy wyłączność. To technologia, która charakteryzuje się najwyższą efektywnością cieplną. Kluczowy jest też fakt, że pozyskaliśmy partnera, który ma duże doświadczenie we wdrażaniu technologii jądrowej i może być globalnym liderem w rozwoju technologii SMR - podkreślił. -  ten sposób PKN ORLEN dostarcza realne rozwiązania dla zwiększenia niezależności energetycznej naszej gospodarki. Nie ograniczamy się do własnych potrzeb i chcemy budować reaktory w lokalizacjach ważnych dla ciągłości dostaw do krajowej sieci  - dodał cytowany w komunikacie płockiego koncernu.

KGHM też rozwija SMR

Również wczoraj wniosek do Państwowej Agencji Atomistyki - dotyczący wdrożenia małych reaktorów modułowych - SMR - złożył KGHM.

PolskieRadio24.pl, IAR, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej