Niestabilna sytuacja energetyczna w Niemczech. Dr Piekarz: sami się o te kłopoty prosili

2022-07-11, 14:34

Niestabilna sytuacja energetyczna w Niemczech. Dr Piekarz: sami się o te kłopoty prosili
Dr Piekarz: przez 20 lat obserwowaliśmy uzależnianie się Niemców od rosyjskiego gazu. Foto: Mindscape studio/ Shutterstock

- 20 lat obserwowaliśmy uzależnianie się Niemców od rosyjskiego gazu przez Nord Stream. Wszyscy wiemy, że kraje naszego regionu, a i duża część UE, apelowała, że jest to ścieżka donikąd - mówił w Polskim Radiu 24 dr Dawid Piekarz (Instytut Staszica). 

Rozpoczęło się stopniowe wyłączanie gazociągu Nord Stream 1, którym rosyjski gaz płynie do Niemiec. Od godz. 6 rano w poniedziałek przepływ gazu jest zmniejszany w celu przeprowadzenia zapowiadanych od dawna prac konserwacyjnych - powiedział agencji dpa rzecznik Nord Stream AG.

Niemcy obawiają się, że prace serwisowe mogą stać się pretekstem do dalszego zmniejszenia przez Rosję dostaw gazu lub całkowitego ich wstrzymania.

W weekend poinformowano, że Kanada zwróci Niemcom serwisowaną u siebie turbinę dla gazociągu Nord Stream 1, czyniąc w ten sposób wyjątek w stosowaniu nałożonych wcześniej na Rosję sankcji.

Do tematu odniósł się dr Dawid Piekarz, w którego ocenie do sprawy trzeba podjeść "bardziej pragmatycznie". - Z jednej strony 20 lat obserwowaliśmy uzależnianie się Niemców od rosyjskiego gazu przez Nord Stream. Wszyscy wiemy, że kraje naszego regionu, a i duża część UE, apelowała, że jest to ścieżka donikąd, że jest to proszenie się o kłopoty. Niemcy, niestety, jednak to zrobiły. Teraz ponoszą tego konsekwencje - ocenił.

REKLAMA

- Kiedy widzimy memy, które wkleja dyplomacja rosyjska, z których wynika, że to my sami bardziej dusimy się tymi sankcjami niż ich, to nie jest przyjemne - stwierdził ekspert z Instytut Staszica. 

Jak dodał gość audycji, na sankcje możemy patrzeć krótko- i długoterminowo. - W tej pierwszej sytuacji mamy porażkę. Zachód zakładał, że narzuci Rosji bardzo istotne sankcje, Putin straci poparcie, Rosjanie wyjdą na ulicę, a oligarchowie obalą prezydenta Federacji Rosyjskiej. Okazało się to kompletnie nierealne. Sankcje są, ale i rosyjskie czołgi na Ukrainie pozostają - zaznaczył.   

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

REKLAMA

Posłuchaj

Dr Dawid Piekarz o kryzysie energetycznym w Niemczech ("Temat dnia/Gość PR24") 24:48
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: Temat dnia/ Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: dr Dawid Piekarz (Instytut Staszica)

REKLAMA

Data emisji: 11.07.2022

Godzina emisji: 13.33

kmp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej