Projekt nowelizacji ustawy o kuratorach w Sejmie. Woś: największa reforma od początku jej istnienia

Do Sejmu wpłynął rządowy projekt nowelizacji ustawy o kuratorach sądowych. Przedłożone przepisy mają poprawić funkcjonowanie i organizację kuratorskiej służby sądowej oraz jakość i efektywność pracy kuratorów. - Wprowadzamy jasne, transparentne kryteria - mówi portalowi PolskieRadio24.pl wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.   

2022-07-12, 11:10

Projekt nowelizacji ustawy o kuratorach w Sejmie. Woś: największa reforma od początku jej istnienia

Projekt ministerstwa sprawiedliwości dotyczący nowelizacji ustawy o kuratorach sądowych ma usprawnić funkcjonowanie tej instytucji. - Kuratorzy pełnią bardzo ważną rolę w wymiarze sprawiedliwości. Dostarczają wiedzy wydziałom karnym o podsądnych, wydziałom rodzinnym o stanie rodziny, pozwalają podjąć właściwe decyzje sędziom, więc to jest absolutnie kluczowy element wymiaru sprawiedliwości - tłumaczy portalowi PolskieRadio24.pl wiceminister sprawiedliwości Michał Woś

Co zmienia projekt?

Zdaniem resortu obecna ustawa jest przestarzała, a o jej nowelizację zabiegali sami kuratorzy. Co przewiduje projekt? Przedłożone przepisy m.in. umożliwiają kuratorom sądowym uzyskanie zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu karnym, w którym w uczestniczył w charakterze pokrzywdzonego lub oskarżyciela posiłkowego. Koszty takie zostaną również zwrócone kuratorowi społecznemu, który będzie mógł ubiegać się o to w sądzie rejonowym. Projekt umożliwi także kuratorom sądowym uzyskanie potrzebnej pomocy psychologicznej.

Projekt określa również kryteria dotyczące tego jak zostać kuratorem. Zgodnie z przygotowanymi przepisami będzie mogła zostać nim osoba, która posiada obywatelstwo polskie i wykształcenie wyższe magisterskie z zakresu: psychologii, pedagogiki, socjologii lub prawa. Zmiany mają też zagwarantować zatrudnienie osobie, która spełnia wszystkie ustawowe wymagania i zdała egzamin kuratorski. Projekt wprowadza też tytuł honorowy - dyplomowanego kuratora specjalisty. Będzie on przysługiwał kuratorowi posiadającemu co najmniej 20-letni okres, w tym co najmniej 5-letni okres pracy jako kurator specjalista oraz znaczący dorobek zawodowy. 

- Wprowadzamy jasne, transparentne kryteria. Wprowadzamy zasady związane z aplikacją kuratorską, szkolenia, które będą realizowane przez wyższą szkołę wymiaru sprawiedliwości. Cały pakiet spraw związanych z funkcjonowaniem, jak zostać kuratorem, jak dobrze funkcjonować w ramach kuratorskiej służby sądowej. Także cały pakiet spraw socjalnych, dodatkowe ryczałty związane z kosztami wykonywania swoich obowiązków przez kuratorów. To wszystko jest w tej zaproponowanej reformie, największej reformie od początku istnienia ustawy o kuratorach sądowych - stwierdza Woś. 

REKLAMA

Zmiany w postępowaniach dyscyplinarnych 

Projekt wprowadza także dodatki w związku z prowadzeniem zajęć w ośrodku kuratorskim w formie miesięcznego ryczałtu. Jego wysokość ma wynieść 110 proc. kwoty bazowej, natomiast w odniesieniu do kuratorów zawodowych i społecznych prowadzących zajęcia w ośrodku kuratorskim, ryczałt ten wyniesie 80 proc. kwoty bazowej. Kuratorom zawodowy może także przyznany dodatek specjalny na czas określony do wysokości 40 proc. wynagrodzenia zasadniczego. 

Projekt przewiduje też zmiany w postępowaniach dyscyplinarnych kuratorów zawodowych. M.in. rozszerza odpowiedzialność dyscyplinarną kuratora zawodowego o przesłankę nieprzestrzegania zasad etyki zawodowej i rezygnuje z możliwości wymierzania kary porządkowej. Przewidziano też nowy rozdział kar dla kuratorów. Będzie to "upomnienie", które zastąpi "karę nagany z ostrzeżeniem". 

MF, PolskieRadio24.pl 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej