"WSJ": Szwajcarzy słabym ogniwem sankcji wobec Rosji. Mają problem z cyrylicą

Szwajcaria, choć przyłączyła się do unijnych sankcji wobec Władimira Putina i Rosji, stosunkowo mało robi by blokować działalność powiązanych z oligarchami firm i identyfikować należące do nich nieruchomości - pisze w środowym wydaniu "Wall Street Journal". "Tak wielu rosyjskich miliarderów ma tu domy lub firmy, że lokalna partia opozycyjna zaczęła zabierać turystów na »wycieczkę szlakiem oligarchów« - donosi "WSJ".

2022-07-13, 11:36

"WSJ": Szwajcarzy słabym ogniwem sankcji wobec Rosji. Mają problem z cyrylicą
W ocenie "WSJ", Szwajcaria jest słabym ogniwem sankcji wobec Rosji. Foto: ldgfr photos/ Shutterstock

Szwajcaria to słabe ogniwo unijnych sankcji - napisał dziennik "Wall Street Journal". Jako przykład amerykańska gazeta podała, że od przyłączenia się Szwajcarii do sankcji władze kantonu Zug doszukały się zaledwie jednej firmy - z ogółu 30 tysięcy zarejestrowanych w regionie - która jest ich zdaniem kontrolowana przez osobę podlegającą obostrzeniom.

Szwajcarów problemy z cyrylicą

"Tak wielu rosyjskich miliarderów ma tu domy lub firmy, że lokalna partia opozycyjna zaczęła zabierać turystów na »wycieczkę szlakiem oligarchów«. Szwajcarskie gazety przezwały Zug »małą Moskwą« i żartowały, że lokalni przywódcy chcą zbudować wokół miasta mur jak wokół Kremla" - opisał we wtorek "WSJ".

Jak wskazała gazeta, lokalny zespół sześciu urzędników z Zugu, zajmujących się sankcjami, miał trudności z identyfikacją domów i firm oficjalnie należących setek rosyjskich oligarchów objętych restrykcjami przez rząd Szwajcarii. Zmagali się z nazwiskami pisanymi cyrylicą i często nie potrafili odczytać 300-stronicowej listy - powiedział przedstawiciel władz kantonu Heinz Taennler.

Szwajcarski lobbing przeciw sankcjom

Jak skomentował "WSJ", sytuacja jest emblematyczna dla całego kraju. Według Public Eye, grupy badającej przejrzystość biznesów, szwajcarskie banki zarządzają aktywami wartymi 150 mld dolarów, należącymi do rosyjskiej klienteli, a 32 proc. najbliższych Putinowi oligarchów posiada nieruchomości, konta bankowe czy przedsiębiorstwa w Szwajcarii.

REKLAMA

W Winterthur w kantonie Zurych znajduje się siedziba Sulzer AG, firmy, która w 48,8 proc. należy do rosyjskiego miliardera Wiktora Wekselberga, objętego sankcjami przez USA i Wielką Brytanię. Kiedy Polska nałożyła sankcje na Sulzer AG, szwajcarska ambasada w Warszawie nieskutecznie lobbowała w polskim rządzie, aby odwrócił tę decyzję, o czym poinformował "WSJ" za źródłami w polskich władzach i szwajcarskim ministerstwie spraw zagranicznych.

"Historyczny zwrot" Szwajcarii?

Dziennik napisał, że senatorowie USA nieoficjalnie zwrócili się do szwajcarskich władz, nalegając, aby zrobiły więcej w celu zlokalizowania rosyjskich majątków i posiadłości, oraz oskarżając Szwajcarię o "dopuszczanie do rosyjskich nadużyć".

Rząd w Bernie odrzucił krytykę i przekonywał, że robi wszystko, co w jego mocy, a samo dołączenie kraju do sankcji oznacza "historyczny zwrot".

Wkrótce siódmy pakiet sankcji

Komisja Europejska zmienia plany w sprawie publikacji siódmego pakietu sankcji wobec Rosji. Początkowo miała rozesłać propozycje krajom członkowskim w piątek, o czym informowała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Teraz ma przedstawić je w niedzielę lub poniedziałek.

REKLAMA

Posłuchaj

Komisja przesuwa termin publikacji siódmego pakietu, bo chce więcej czasu poświęcić na konsultacje z unijnymi krajami. Z najnowszych planów wynika, że ambasadorowie państw członkowskich zajmą się propozycjami w poniedziałek. Tego samego dnia w Brukseli spotykają się ministrowie spraw zagranicznych "27-mki" - relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:45
+
Dodaj do playlisty

Bardziej ambitny, ósmy pakiet sankcyjny, ma być przedstawiony po wakacjach. Wtedy zapewne omówiona zostanie propozycja Polski dotycząca nałożenia ceł na import rosyjskiej ropy płynącej rurociągiem Przyjaźń, z którego korzystają Węgry, Czechy i Słowacja i który został wyłączony z szóstego pakietu sankcji.


Wojna praktycznie wyłączyła dużą część ukraińskiej gospodarki. To już w tym roku znajdzie odbicie w danych o PKB. Rosja sparaliżowana przez sankcje międzynarodowe również straci (PAP) Wojna praktycznie wyłączyła dużą część ukraińskiej gospodarki. To już w tym roku znajdzie odbicie w danych o PKB. Rosja sparaliżowana przez sankcje międzynarodowe również straci (PAP)
Czytaj także:

Beata Szydło o sankcjach wobec Rosji: UE powinna być solidarna- zobacz nagranie rozmowy w Polskim Radiu 24

mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej