Dr Krzysztof Kawęcki: mamy do czynienia z dekompozycją opozycji
- Propozycja pilotażowego programu czterodniowego tygodnia pracy jest po prostu niewiarygodna, szczególnie po tym jak PO podwyższyła wiek emerytalny i głosowała za odrzuceniem wolnych niedziel w handlu. Ta propozycja to poczucie bezradności - tak o pomyśle Donalda Tuska mówił na antenie Polskiego Radia 24 dr Krzysztof Kawęcki, politolog.
2022-07-13, 15:10
- Mamy do czynienia z dekompozycją opozycji - tak skomentował ostatnie ruchy na opozycji ekspert. - Nie widzimy zjednoczenia opozycji, ale dezorganizację w działaniach. Każde z ugrupowań podkreśla swoją odrębność oraz ambicje. Mówię o PSL, Ruchu Hołowni czy partii Donalda Tuska, która próbuje przyciągnąć wyborców lewicy - podkreślił.
Plany Donalda Tuska
- Myślę, że Donald Tusk ma świadomość, że nie uda się stworzyć jednej listy wyborczej z Lewicą, ale chce podebrać wyborców tej partii - powiedział dr Kawęcki.
Tusk kontra Trzaskowski
- Rafał Trzaskowski na pewno ma swoje ambicje. I jeśli ta misja tworzona przez Berlin, misja z Donaldem Tuskiem, będzie nieudana, to Rafał Trzaskowski ma szansę przejąć schedę po nim. Na pewno obecny szef PO będzie chciał wyeliminować prezydenta Warszawy, ale może mu się to nie udać. Przekaz Trzaskowskiego jest znacznie prostszy, bardziej klarowny. W przypadku Donalda Tuska jest odwrotnie. Trzaskowski ma duży potencjał polityczny - stwierdził ekspert.
- Strategia Donalda Tuska polega na tym, by pozostać na opozycji liderem, a później, jako najsilniejsze ugrupowanie opozycyjne, będzie mógł dyktować warunki i dawać propozycje stworzenia rządu - podsumował Kawęcki.
REKLAMA
Przyszłość sojuszu PSL z partią Szymona Hołowni
Ekspert skomentował pogłoski o tym, jakoby PSL miało zaproponować stworzenie koalicji wyborczej partii Polska 2050: "wydaje się, że współpraca Hołowni i PSL-u jest bardzo wątpliwa. Są pomiędzy tymi partiami różnice programowe. PSL przywłaszcza sobie tradycje ruchu ludowego od 1895 roku i chce zawłaszczyć tradycje Stronnictwa Ludowego Mikołajczyka (z lat 1945-47 - red.), tak że powstaje rzeczywista sprzeczność pomiędzy tymi partiami. Jedna jawi się jako nowoczesność, druga - jako partia systemowa".
Więcej w nagraniu:
Posłuchaj
- Siewiereniuk-Maciorowska: część polskiej opozycji gra w jednym chórze z białoruskim reżimem
- Prof. Kleiber: mam nadzieję, że rosyjskie społeczeństwo wreszcie wytrzeźwieje
- "Kryzys pocovidowy i rosyjska agresja na Ukrainę". Europoseł PO o przyczynach wzrostu cen
Audycja: Gość PR24
Prowadzący: Antoni Trzmiel
REKLAMA
Gość: dr Krzysztof Kawęcki, politolog
Data emisji: 13.07.2022
Godzina: 14.33
łk
REKLAMA
REKLAMA