Uziemienie samolotu Ryanair w Mińsku. ICAO potępia Białoruś: fałszywa informacja o zagrożeniu

Rada Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) potępiła działania białoruskiego rządu Białorusi, w wyniku których samolot linii Ryanair (lot FR4978) został w ubiegłym roku do lądowania na mińskim lotnisku. Jako pretekst podano wówczas zagrożenie bombowe, a po uziemieniu maszyny białoruskie służby aresztowały opozycyjnego dziennikarza Romana Pratasiewicza.

2022-07-20, 06:43

Uziemienie samolotu Ryanair w Mińsku. ICAO potępia Białoruś: fałszywa informacja o zagrożeniu
Rada ICAO potępiła Białoruś za zmuszenie samolotu linii Ryanair do lądowania w Mińsku. Foto: ANDRIUS SYTAS / Reuters / Forum

"Rada ICAO zakończyła wczoraj dyskusję na temat wydarzeń z maja 2021 r. w białoruskiej przestrzeni powietrznej (...), potępiając działania rządu Białorusi polegające na dopuszczeniu się niezgodnego z prawem wpływu" - poinformowano w komunikacie.

Uziemienie samolotu na Białorusi. "Świadomie fałszywa" informacja o bombie

Rada uznała, że informacja o zagrożeniu bombą na pokładzie samolotu Ryanair była "świadomie fałszywa i naraziła bezpieczeństwo lotu", zaś o rzekomym zagrożeniu poinformowano na zlecenie wysokich urzędników rządowych Białorusi.

Białoruskie władze aresztowały wówczas dziennikarza Romana Pratasiewicza.

W komunikacie wskazano też, że ustalenia raportu ze stycznia br. uzupełniono m.in. o rozmowę z kontrolerem przestrzeni powietrznej z Mińska, obsługującego lot FR4978, oraz nagrania z Mińska.

REKLAMA

ICAO: doszło do naruszenia Konwencji Chicagowskiej

Rada ICAO zdecydowała, że raport trafi teraz do wszystkich państw członkowskich i podczas sesji zgromadzenia ogólnego ICAO, która zaczyna się 27 września br. władze organizacji mają przekazać informacje o naruszeniu przez Białoruś Konwencji Chicagowskiej (o międzynarodowym lotnictwie cywilnym).

Czytaj także:

Raport zostanie umieszczony na stronie internetowej ICAO. Ponadto przewodniczący Rady ICAO został zobowiązany do przekazania raportu sekretarzowi generalnemu ONZ Antonio Guterresowi, który może podjąć dalsze decyzje.

REKLAMA

Rosja sprzeciwiała się uznaniu Białorusi za winną nielegalnych działań.

Raport ekspertów

W połowie stycznia br. Rada ICAO otrzymała raport przygotowany przez ekspertów, raport był następnie uzupełniany i ta końcowa wersja trafi do sekretarza generalnego ONZ. Pod koniec stycznia Rada potępiła przekazanie fałszywych informacji zagrażających bezpieczeństwu lotu i uznała informację o zagrożeniu bombą, na którą powoływała się Białoruś, za w zamierzony sposób fałszywą. Wersja raportu udostępniona w styczniu zawierała m.in. informację, że kiedy dokument był tworzony, niektóre państwa wciąż prowadziły własne dochodzenia. Chodziło m.in. o komunikat polskiego rządu z 9 grudnia 2021 o prowadzeniu śledztwa w sprawie informacji pozyskanych od białoruskiego kontrolera lotów. Zespół dochodzeniowy nie miał wówczas dostępu do nich, ani do tego świadka.

ICAO to organizacja powołana na podstawie przyjętej w grudniu 1944 r. i obowiązującej od 1947 r. Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym. Organizacja jest agendą ONZ, jej celem jest zapewnianie współpracy państw członkowskich. W Radzie ICAO, która rozpatruje spory dot. lotnictwa cywilnego, w każdej jej trzyletniej kadencji są przedstawiciele 36 państw członkowskich wybranych przez Zgromadzenie ICAO. Siedziba ICAO znajduje się w Montrealu.

REKLAMA

ms

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej