Terminal rolno-spożywczy w Gdańsku. Kowalczyk: pozwoli nam zwiększyć możliwości eksportowe zboża o połowę

2022-07-20, 13:14

Terminal rolno-spożywczy w Gdańsku. Kowalczyk: pozwoli nam zwiększyć możliwości eksportowe zboża o połowę
Porty na Adriatyku są możliwą trasą alternatywną dla eksportu zboża z Ukrainy.Foto: Shutterstock/Elena Larina

- Terminal rolno-spożywczy, który pozwoli eksportować większe ilości zboża, powinien zacząć funkcjonować w ciągu kilku tygodni - powiedział wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Dodał, że przygotowywana jest powierzchnia magazynowa sięgająca 100 tys. ton.

Minister Kowalczyk podczas konferencji przypomniał, że rząd we wtorek przyjął uchwałę ws. terminala produktów rolno-spożywczych w Gdańsku.

- To decyzja o zapotrzebowaniu na dzierżawę nabrzeża portowego w Gdańsku (...), umożliwiająca bezprzetargowe wydzierżawienie nabrzeża portowego w Gdańsku przez zarząd portu na rzecz Krajowej Grupy Spożywczej, żeby zwiększyć możliwości eksportowe - powiedział Kowalczyk.

Dodał, że nowe nabrzeże pozwoli zwiększyć możliwości eksportowe zboża o połowę.

Wicepremier dodał, że nabrzeże powinno zacząć działać w ciągu kilku tygodni, kiedy zostanie przystosowany odpowiedni magazyn mający pojemność 100 tys. ton.

REKLAMA

Transport zboża

Szef resortu rolnictwa wskazał, że wspólnie z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem, zwrócił się do Komisji Europejskiej o udzielenie Polsce pomocy technicznej w transporcie zboża z Ukrainy.

- Potrzebujemy kontenerów, wózków, urządzeń przeładunkowych na granicy - powiedział Kowalczyk. Dodał, że bez tego bardzo trudno będzie zrealizować oczekiwania Ukrainy, czyli przewieść ok. 4-5 mln ton zbóż.

Zaznaczył, że obecnie przygotowywane są szlaki komunikacyjne, m.in. nabrzeże portowe w Gdańsku, usprawniany ma być także przeładunek na granicy z wagonów szerokotorowych na wąskotorowe.

- Jeśli otrzymamy pomoc techniczną, to każda ilość zboża zostanie przez Polskę sprawnie przewieziona - wskazał minister. Dodał, że jeśli dojdzie do odblokowania portów na Morzu Czarnym, to kryzys żywnościowy zostanie zażegnany.

REKLAMA

- Jeśli nie, to tylko międzynarodowa pomoc Polsce i Rumunii może doprowadzić do skutecznego przewozu zbóż. My takich możliwości nie mamy - powiedział.

Zbiory zbóż w 2022 r.

- Zbiory zbóż wyniosą 32 mln ton, około 2,5-3 mln ton mniej rdr - powiedział Kowalczyk.  Dodał, że w sezon Polska weszła z zapasami ok. 5 mln ton liczonymi na koniec czerwca.

- Rolnicy zachowali znaczą część zboża z poprzedniego sezonu. Myślę, że dobrze, ponieważ drugiej półrocze może być trudniejsze - podkreślił. 

Zdaniem ministra Kowalczyka zdolności eksportowe naszego kraju to ok. 7 mln ton. - Od początku wojny do 30 czerwca zostało wwiezione ok. 640 tys. ton zboża z Ukrainy, szczególnie kukurydzy - 98%. Jest ona reeksportowana do Europy Zachodniej - dodał. 

REKLAMA

Czytaj także:

IAR/PAP/PR24.pl/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej