Terminal rolno-spożywczy w Gdańsku. Kowalczyk: pozwoli nam zwiększyć możliwości eksportowe zboża o połowę
- Terminal rolno-spożywczy, który pozwoli eksportować większe ilości zboża, powinien zacząć funkcjonować w ciągu kilku tygodni - powiedział wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Dodał, że przygotowywana jest powierzchnia magazynowa sięgająca 100 tys. ton.
2022-07-20, 13:14
Minister Kowalczyk podczas konferencji przypomniał, że rząd we wtorek przyjął uchwałę ws. terminala produktów rolno-spożywczych w Gdańsku.
- To decyzja o zapotrzebowaniu na dzierżawę nabrzeża portowego w Gdańsku (...), umożliwiająca bezprzetargowe wydzierżawienie nabrzeża portowego w Gdańsku przez zarząd portu na rzecz Krajowej Grupy Spożywczej, żeby zwiększyć możliwości eksportowe - powiedział Kowalczyk.
Dodał, że nowe nabrzeże pozwoli zwiększyć możliwości eksportowe zboża o połowę.
Wicepremier dodał, że nabrzeże powinno zacząć działać w ciągu kilku tygodni, kiedy zostanie przystosowany odpowiedni magazyn mający pojemność 100 tys. ton.
REKLAMA
Transport zboża
Szef resortu rolnictwa wskazał, że wspólnie z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem, zwrócił się do Komisji Europejskiej o udzielenie Polsce pomocy technicznej w transporcie zboża z Ukrainy.
- Potrzebujemy kontenerów, wózków, urządzeń przeładunkowych na granicy - powiedział Kowalczyk. Dodał, że bez tego bardzo trudno będzie zrealizować oczekiwania Ukrainy, czyli przewieść ok. 4-5 mln ton zbóż.
Zaznaczył, że obecnie przygotowywane są szlaki komunikacyjne, m.in. nabrzeże portowe w Gdańsku, usprawniany ma być także przeładunek na granicy z wagonów szerokotorowych na wąskotorowe.
- Jeśli otrzymamy pomoc techniczną, to każda ilość zboża zostanie przez Polskę sprawnie przewieziona - wskazał minister. Dodał, że jeśli dojdzie do odblokowania portów na Morzu Czarnym, to kryzys żywnościowy zostanie zażegnany.
REKLAMA
- Jeśli nie, to tylko międzynarodowa pomoc Polsce i Rumunii może doprowadzić do skutecznego przewozu zbóż. My takich możliwości nie mamy - powiedział.
Zbiory zbóż w 2022 r.
- Zbiory zbóż wyniosą 32 mln ton, około 2,5-3 mln ton mniej rdr - powiedział Kowalczyk. Dodał, że w sezon Polska weszła z zapasami ok. 5 mln ton liczonymi na koniec czerwca.
- Rolnicy zachowali znaczą część zboża z poprzedniego sezonu. Myślę, że dobrze, ponieważ drugiej półrocze może być trudniejsze - podkreślił.
Zdaniem ministra Kowalczyka zdolności eksportowe naszego kraju to ok. 7 mln ton. - Od początku wojny do 30 czerwca zostało wwiezione ok. 640 tys. ton zboża z Ukrainy, szczególnie kukurydzy - 98%. Jest ona reeksportowana do Europy Zachodniej - dodał.
REKLAMA
- Polskie porty mają nowe priorytety przeładunku towarów. Zboże i węgiel kosztem innych towarów?
- Polska może stać się hubem dla eksportu ukraińskich towarów. Potrzebne są pilne inwestycje
- Rozmowy Ukrainy z Rosją ws. odblokowania portów. Uczestniczy w nich pośrednik
IAR/PAP/PR24.pl/mk
REKLAMA