Książka o antyfaszystowskiej retoryce XX-wiecznej Rosji. Tomasz Stefanek: nie sądziliśmy, że będzie tak aktualna
- Planując wydanie tej książki odpowiednio wcześniej, nie spodziewaliśmy się, że okaże się ona aktualna przy okazji rosyjskiej agresji na Ukrainie - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Stefanek z Instytutu Pileckiego
2022-07-24, 19:45
- Rosja to nie jest kraj, z którym należy prowadzić racjonalną rozmowę. To kraj, który żyje w iluzji i propagandzie. To inna cywilizacja, która powinna żyć oddzielnie. Przecież nie żyjemy z Marsjanami w jednej przestrzeni. Musimy założyć, że są to Marsjanie, czyli ludzie, którzy mają żyć autonomicznie od nas - mówił w rozmowie z TVP INFO Mychajło Podolak. Historia tworzenia alternatywnej rzeczywistości przez Rosję jest długa. Książka "Wroga bliskość. Komunizm i faszyzm XX wieku" wydana przez Instytut Pileckiego przedstawia debatę poglądową o idei komunistycznej w XX w. prowadzoną między François Furet a Ernstem Noltem na temat faszyzmu, nazizmu i komunizmu. Poruszany jest w niej temat rosyjskiej propagandy w kształtowaniu polityki historycznej.
Wojna na Ukrainie
Tomasz Stefanek powiedział na antenie Polskiego Radia 24, że przygotowując książkę, nie spodziewano się, że jej treść będzie tak aktualna ze względu na nadchodzące wydarzenia. - Planując wydanie tej książki odpowiednio wcześniej, nie spodziewaliśmy się, że okaże się ona aktualna przy okazji rosyjskiej agresji na Ukrainie. Jest to korespondencja dwóch profesorów XX-wiecznej historiografii. Dyskutują oni o zjawisku intelektualnej blokady - zdradził.
- Padają tam terminy jak tabu, zakaz, blokada czy ekskomunika. Opisują one sytuację dotyczącą zakazu zrównywania komunizmu i faszyzmu w Europie. Mówią one o pewnej obsesji antyfaszystowskiej, która nie pozwala zrozumieć tego, czym był komunizm - dodał.
Gość Polskiego Radia 24 podkreśla, że to właśnie ta retoryka jest obecna teraz, przy okazji ataku Rosji na Ukrainę. - Ta obsesja antyfaszyzmu faktycznie uniemożliwiała zrozumienie komunizmu, ale umożliwiała komunizmowi i komunistom, posługiwanie się językiem antyfaszystowskim i instrumentalizowanie go w celu usprawiedliwiania własnej polityki i zbrodni. To jest ta aktualność o której mówimy - powiedział.
REKLAMA
- Agresja Rosji na Ukrainę idzie dzisiaj w parze z silną retoryką antyfaszystowską. Dokładnie w takim duchu w jakim mówią profesorowie w swojej korespondencji - dodał.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy
Posłuchaj
***
Audycja: "Życie z duszą czy bez"
Prowadził: Filip Memches
Gość: Tomasz Stefanek (eseista, publicysta, prawnik, Instytut Pileckiego)
REKLAMA
Data emisji: 24.07.2022
Godz. emisji: 19.06
dz
REKLAMA