XXIII Letnie Igrzyska Olimpijskie, na których nie byliśmy obecni

38 lat temu, w sobotę 28 lipca 1984 roku, rozpoczęły się w Los Angeles XXIII Letnie Igrzyska Olimpijskie. O tyle ciekawe, że wiele krajów komunistycznego bloku wschodniego zbojkotowało to wielkie sportowe wydarzenie. Wśród nich była także Polska Ludowa.

2022-07-28, 05:35

XXIII Letnie Igrzyska Olimpijskie, na których nie byliśmy obecni
Stadion olimpijski. Los Angeles 1984 r.Foto: Forum

Oficjalny powód bojkotu był śmieszny i niemądry - Związek Radziecki, lider w pokazowych akcjach wobec USA, stwierdził, że obawia się smogu i nie ma przekonania co do bezpieczeństwa swoich sportowców, a zaplecze sportowe w Los Angeles miałoby stać na bardzo niskim poziomie. O ile smog i bezpieczeństwo można by jeszcze uznać za mające jakieś podstawy, o tyle jakość zaplecza sportowego w kraju, w którym były to już szóste igrzyska,, trzecie letnie, a drugie właśnie w Los Angeles.

Z tym bezpieczeństwem zawodników radzieckim też nie należało przesadzać, chyba że włodarzom z Moskwy chodziło o to, że większość ich zawodników po prostu zostanie w Stanach Zjednoczonych. Wszyscy jednak wiedzieli, że decyzja o bojkocie była retorsjami za bojkot letniej olimpiady w Moskwie w 1980 roku. Wtedy to USA i 62 inne państwa, w przeważającej większości zachodnie, w ramach sankcji na ZSRR za interwencję zbrojną w Afganistanie. Jej początek miał miejsce 25 grudnia 1979 roku.

Wśród krajów bojkotujących igrzyska w Los Angeles, decyzją władz PRL, była Polska, ale też, poza głównym w tej grupie ZSRR, Bułgaria, NRD, Wietnam, Mongolia, Czechosłowacja, Laos i Afganistan, Kuba, Etiopia, Korea Północna i Węgry. Co ciekawe, wśród krajów socjalistycznych były i takie, które nie poddały się dyktatowi Związku Radzieckiego i igrzysk w USA nie zbojkotowały - były to Chiny, Ludowa Republika Konga, Jugosławia i Rumunia.

Igrzyska w Los Angeles trwały od 28 lipca do 12 sierpnia 1984 roku. Co ciekawe, w krajach, które je zbojkotowały odbywały się normalne relacje telewizyjne, ale bez całodziennych czy całonocnych relacji - były to raczej skróty i relacje po wydarzeniach. W zawodach w Stanach Zjednoczonych wzięło udział 140 państw i 6797 zawodników. Bardzo ciekawie zakończyła się klasyfikacja medalowa. To, że wygrała ją reprezentacja USA z 83 medalami złotymi, nikt nie traktował jako ewenementu, wręcz sensacyjne było uplasowanie się Rumunii na drugim miejscu, z 20 medalami złotymi. Dopiero na trzecim miejscu znalazły się Niemcy (RFN) z 17 złotami, a na czwartym Chiny z 15 złotami.

REKLAMA

Co ciekawe, maskotką olimpiady był Sam, czyli stylizowany bielik amerykański, który w swoim wyglądzie i charakterze wzorowany był na Wuju Samie, a jego postać została wymyślona przez Roberta Moore’a z wytwórni Walta Disneya. Co wydaje się śmieszne, najpierw Amerykanie chcieli uczynić maskotką postać niedźwiedzia grizli, którego mają w herbie Kalifornii i na oficjalnej pieczęci tego stanu. Zarzucili jednak ten pomysł pomni faktu, że maskotką zbojkotowanej przez nich olimpiady w Moskwie był niedźwiadek Misza. Każdy z nas ma możliwość odszukania nawet oficjalnej strony przynależnej tej maskotce - warto zajrzeć do Internetu. Warto też odszukać wiele z wyników i rekordów tamtych igrzysk.

PP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej