Ilu rosyjskich żołnierzy zginęło na Ukrainie? Kongres USA wskazuje na "ogromną liczbę"

Jak poinformowała w telewizji CNN kongresmenka Demokratów Elissa Slotkin, ponad 75 tys. rosyjskich żołnierzy zostało zabitych lub rannych na Ukrainie. Takie wiadomości mieli przekazać parlamentarzystom przedstawiciele administracji Stanów Zjednoczonych podczas zamkniętego briefingu.

2022-07-28, 17:00

Ilu rosyjskich żołnierzy zginęło na Ukrainie? Kongres USA wskazuje na "ogromną liczbę"
Kongresmenka: rosyjskie straty na Ukrainie to ponad 75 tys. zabitych i rannych. Foto: IVAN ALVARADO/Reuters

- Powiedziano nam, że ponad 75 tys. Rosjan zostało albo zabitych, albo zranionych, co jest ogromną liczbą - przekazała polityk i była funkcjonariuszka CIA. Dodała, że według wiedzy administracji na Ukrainie zaangażowanych jest ponad 80 proc. wszystkich rosyjskich sił lądowych i są one "zmęczone".

Z kolei w ubiegłym tygodniu dyrektor CIA Bill Burns stwierdził, że na Ukrainie zginęło dotychczas ok. 15 tys. rosyjskich żołnierzy, jednak nie podał liczby rannych. Szef brytyjskiego wywiadu MI6 mówił o podobnych liczbach, lecz zaznaczył, że 15 tys. to "ostrożna" ocena. 

Rosja państwem sponsorującym terroryzm

W kwietniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował do Stanów Zjednoczonych, by te uznały Rosję za państwo sponsorujące terroryzm, co w prawie amerykańskim pociąga za sobą daleko idące skutki. W czwartek amerykański Senat jednogłośnie przyjął rezolucję wzywającą sekretarza stanu Antony'ego Blinkena do uznania Rosji za państwo sponsorujące terroryzm. W uzasadnieniu tej decyzji wskazano na zbrodnicze działania Kremla podczas wojen w Czeczenii, Gruzji, Syrii i na Ukrainie.

Jak podkreślono w uchwale Senatu, postępowanie rosyjskich władz przyczyniło się do śmierci "niezliczonych niewinnych mężczyzn, kobiet i dzieci", a siły zbrojne (najeźdźcy - red.) "dopuściły się (na Ukrainie - red.) licznych doraźnych egzekucji na cywilach, po czym próbowały ukryć swoje okrucieństwa, dokonując masowych pochówków".

REKLAMA

Podobne działania na rzecz napiętnowania Rosji podjęto też w Izbie Reprezentantów, a przewodnicząca tego gremium Nancy Pelosi powinna jednoznacznie poprzeć rezolucję. Uprawnienia do wpisania danego państwa na listę sponsorów terroryzmu posiada jednak wyłącznie Departament Stanu - czytamy w komunikacie "NYT".

»INWAZJA ROSJI NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy jest dostępny także na kanałach internetowych Polskiego Radia.

Czytaj także:

ng

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej