Węgiel zakontraktowany przez PGE dotarł do Polski. Minister Moskwa: jest w trakcie rozładunku

- Pierwszy statek z zagranicznym węglem, zakontraktowanym przez Polską Grupę Energetyczną, dotarł już do Polski i jest w trakcie rozładunku - poinformowala minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

2022-07-29, 13:26

Węgiel zakontraktowany przez PGE dotarł do Polski. Minister Moskwa: jest w trakcie rozładunku
PGE zamówiła 700 tysięcy ton paliwa, a ma zamówić dodatkowe dwa i pół miliona ton węgla.Foto: Twitter/TVP3 Szczecin

Spółka zamówiła 700 tysięcy ton, a ma zamówić dodatkowe dwa i pół miliona ton węgla.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała TVP Info, że polskie firmy zaplanowały zakup węgla w ilości większej niż potrzeba. Większość paliwa, które ma dotrzeć do Polski z zagranicy, została już zakontraktowana.

Kontrakty na 7 mln ton

- Do połowy lipca do Polski wpłynęły trzy miliony ton, jednocześnie kontrakty zostały zawarte na ponad siedem milionów ton - powiedziała minister.

- Mamy specjalny zespół do spraw logistyki, kieruje nim Ministerstwo Infrastruktury, tak żeby żaden węgiel nie czekał niepotrzebnie w porcie i płynnie te wszystkie operacja logistyczne się odbywały - podkreśliła Anna Moskwa.

REKLAMA

Łącznie będzie 12 mln ton węgla

Do końca października PGE oraz inne spółki energetyczne sprowadzą w sumie ponad 12 milionów ton węgla. Część będzie przeznaczona dla elektrowni, a część dla klientów indywidualnych. Rząd zapewnia, że w nadchodzącym sezonie grzewczym węgla nie zabraknie.

- Jest to pierwsza z tej serii dostaw, które zostały zakontraktowane przez Polską Grupę Energetyczną. Jesteśmy do tego bardzo przygotowani, biorąc pod uwagę dostępność miejsc składowych w porcie - przekazał wczoraj w rozmowie prezes zarządu spółki Karol Bowżyk.

Od sierpnia kolejne dostawy

Jak dodał "od sierpnia spodziewamy się kolejnych dostaw. Nasza zdolności przy jednym nabrzeżu dedykowanym do obsługi węgla wynosi minimum 200 tysięcy ton miesięcznie, czyli 3-4 statki".

Jak informuje OT Port Świnoujście zabezpieczono już m.in. transport, możliwości przeładunkowe oraz niezbędny teren do składowania węgla. Kolejne dostawy spodziewane są również z Kolumbii i Indonezji.

Czytaj także:

IAR/PAP/PR24.pl/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej