78 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Uroczystości z udziałem władz państwowych [PROGRAM OBCHODÓW]

W stolicy odbędą się główne obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W całodziennych uroczystościach - zarówno państwowych, samorządowych, jak i społecznych, oprócz weteranów walczącej Warszawy, wezmą udział przedstawiciele władz oraz tysiące osób z całej Polski.

2022-08-01, 06:57

78 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Uroczystości z udziałem władz państwowych [PROGRAM OBCHODÓW]

Uroczystości oficjalne rozpoczną się o godz. 9.00 przy ulicy Filtrowej 68 na Ochocie, przed tablicą upamiętniającą podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela "Montera" rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego.

Piosenka dla Małego Powstańca

Godzinę później zaplanowano uroczystość w Parku gen. Orlicz-Dreszera pod pomnikiem "Mokotów Walczący - 1944". Inaczej niż w poprzednich latach to właśnie tam, a nie Kopcu Powstania Warszawskiego, który przechodzi teraz rewitalizację, zostanie rozpalony ogień pamięci płonący przez 63 dni - tyle, ile trwało Powstanie. Po uroczystości z Parku gen. Orlicz-Dreszera wyruszy Marsz Mokotowa.

Również o godz. 10.00 wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński weźmie udział w uroczystości upamiętniającej pracowników sektora energetycznego na skwerze Tadeusza Kahla. 1 sierpnia 1944 r. pobliska Elektrownia Powiśle została zdobyta przez żołnierzy Armii Krajowej i utrzymana aż do upadku powstania w tej części miasta.

»POWSTANIE WARSZAWSKIE - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

REKLAMA

Także o godz. 10.00, pod kolumną Zygmunta, po raz dziewiąty zabrzmi Piosenka dla Małego Powstańca - to wydarzenie skierowane do dzieci, które będą miały okazję posłuchać i zaśpiewać powstańczych piosenek i w ten sposób oddać hołd najmłodszym uczestnikom niepodległościowego zrywu z 1944 roku.

Prezydent upamiętni ofiary rzezi Woli

O godz. 11.30 prezydent Andrzej Duda upamiętni cywilne ofiary powstania na warszawskiej Woli. To właśnie ta dzielnica była areną jednej z największych zbrodni II okresu wojny światowej - w wyniku niemieckiej akcji eksterminacyjnej, zginęło - według historyków - od 30 do 60 tysięcy osób. 

Prezydent zapali znicze i złoży kwiaty przed tablicą poświęconą rodzinie Korewów oraz pozostałym mieszkańcom domu przy ul. Syreny 7/9, tablicą poświęconą 30 zakonnikom redemptorystom oraz mieszkańcom warszawskiej Woli zamordowanym w fabryce Kirchmayera i Marczewskiego (Wolska 79) i przed tablicą poświęconą 4000 zamordowanym uczestnikom powstania oraz mieszkańcom Woli w miejscu masowych egzekucji na rogu Elekcyjnej i Wolskiej.

Czytaj także: 

Przez cały dzień mieszkańcy Warszawy i przyjezdni będą także oddawać hołd uczestnikom powstania przy licznych tablicach upamiętniających poszczególne oddziały, miejsca zbrodni oraz walk.

REKLAMA

Prezentacja historycznych materiałów

1 sierpnia to także okazja do bezpośredniego spotkania z żyjącymi powstańcami. O godz. 11.30 w Pałacu Staszica odbędzie się uroczyste spotkanie środowiska Batalionów "Gustaw" i "Harnaś" z udziałem kombatantów oddziałów powstańczych Śródmieścia i Starego Miasta. Zostaną zaprezentowane unikatowe materiały archiwalne z 1944 roku, dotyczące walk powstańczych w rejonie Śródmieścia Północnego i Starego Miasta, pochodzące z zasobu Archiwum Akt Nowych.

Także o godz. 11.30 na pl. marszałka Piłsudskiego otwarta zostanie wystawa „Warszawa - Mariupol - miasta ruin, miasta walki, miasta nadziei”. W południe wystawę zwiedzi prezydent RP Andrzej Duda.

Uroczystości z udziałem marszałek Sejmu

Rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego marszałek Sejmu uczci o godz. 13.15, złożeniem kwiatów pod dzwonem gen. Antoniego Chruściela "Montera" w Muzeum Powstania Warszawskiego. Następnie Elżbieta Witek złoży kwiaty pod tablicą upamiętniającą inicjatora powstania Muzeum Powstania Warszawskiego, prezydenta Lecha Kaczyńskiego. 

O godz. 14.00 z udziałem powstańców a także władz państwowych, w tym przedstawicielu Sejmu i Senatu oraz władz samorządowych, odbędzie się tradycyjna uroczystość przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.

REKLAMA

Upamiętnienie zabitych dzieci

Równolegle uroczystości odbywać się będą na cmentarzu i w parku Powstańców Warszawy na Woli. O godz. 16.30 rozpocznie się składanie kwiatów przed pomnikiem Matki, który jest hołdem dla wszystkich kobiet które straciły swoje dzieci podczas II wojny światowej, szczególnie w czasie Powstania Warszawskiego. Kwiaty zostaną złożone także przy pobliskim kamieniu poświęconym Powstańcom i Ludności Cywilnej Warszawy Wywiezionym i Zamordowanym w Obozach Koncentracyjnych.

Po południu, o godz. 16.45, prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i marszałek Sejmu Elżbieta Witek złożą wieniec na grobie gen. Antoniego Chruściela "Montera", dowódcy Okręgu Warszawskiego AK, na Wojskowych Powązkach. 

Kulminacja w godzinę "W"

Kulminacyjnym punktem obchodów jest od lat 17.00 - to upamiętnienie godziny "W", kryptonimu godziny rozpoczęcia Powstania Warszawskiego. O tej porze w wielu miastach w całym kraju zawyją syreny alarmowe, zatrzyma się ruch uliczny, a przy miejscach pamięci oddany zostanie hołd uczestnikom Powstania Warszawskiego.

Powstańcy oraz przedstawiciele władz państwowych, w tym prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a także samorządowcy, zgromadzą się o godz. 17.00 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach przy pomniku Gloria Victis. Tam zostanie odmówiona modlitwa za poległych, zmarłych i żyjących uczestników Powstania Warszawskiego. Następnie zaplanowano ceremonię złożenia kwiatów.

REKLAMA

W Warszawie godzinę "W" najwięcej osób upamiętni tradycyjnie przy Rondzie Dmowskiego i na Placu Zamkowym, gdzie odbędzie się akcja społeczna pn. Żywy Znak dla Powstania Warszawskiego, w trakcie której wolontariusze, przechodnie i turyści utworzą symbol Polski Walczącej.

Premier złoży kwiaty pod kurhanem poległych

O godz. 18.30 premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w uroczystości składania kwiatów na kurhanie przed Pomnikiem "Polegli - Niepokonani" na Cmentarzu Powstańców Warszawy.

Tuż przed 78. rocznicą zrywu stolicy w miejscu, w którym pochowane są prochy kilkudziesięciu tysięcy osób pomordowanych przez Niemców, stanął krzyż. Znajduje się na nim 4 tysiące małych krzyży, symbolizujących liczbę zidentyfikowanych ofiar spoczywających na tym cmentarzu.

Powstańcze piosenki na zakończenie obchodów

Po pandemicznej przerwie na Plac Piłsudskiego wraca koncert "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki". Wydarzenie, które rozpocznie się o godz. 20.30, wieńczy uroczystości 1 sierpnia i od lat gromadzi tysiące osób, chcących poprzez śpiew oddać hołd powstańcom.

REKLAMA

W koncercie udział weźmie także premier Mateusz Morawiecki. 

Koncert "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" będziemy transmitować w Programie 1 Polskiego Radia.

Posłuchaj

78 lat temu o 17.00 wybuchło Powstanie Warszawskie. Było to największe wystąpienie ludności przeciwko niemieckiej okupacji na terenie Europy. Siły Armii Krajowej miały w kilka dni pokonać wycofujących się Niemców, zająć miasto i powitać Armię Czerwoną w roli gospodarzy - relacja Przemysława Lisa (IAR) 1:00
+
Dodaj do playlisty

1 sierpnia 1944 r. wybuchło Powstanie Warszawskie - największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Przez 63 dni żołnierze Armii Krajowej prowadzili heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej. (PAP)1 sierpnia 1944 r. wybuchło Powstanie Warszawskie - największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Przez 63 dni żołnierze Armii Krajowej prowadzili heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej. (PAP)

Czytaj także: 

mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej