Ostrzały w Górskim Karabachu. Analityk: krótkotrwała eskalacja ma zweryfikować siłę Ormian i reakcję Rosji

Władze Górskiego Karabachu ogłosiły częściową mobilizację z powodu rosnących napięć w stosunkach z Azerbejdżanem. Od kilku dni dochodzi tam do starć, w których zdaniem Azerów miało zginąć już 4 ormiańskich żołnierzy, a 15 miało zostać rannych. O sytuacji w regionie mówił Kacper Ochman, ekspert ds. Azji Centralnej.

2022-08-03, 21:50

Ostrzały w Górskim Karabachu. Analityk: krótkotrwała eskalacja ma zweryfikować siłę Ormian i reakcję Rosji
W Górskim Karabachu od kilku dni dochodzi do starć. Foto: Bumble Dee/Shutterstock

Posłuchaj

Kacper Ochman gościem Michała Strzałkowskiego (Spojrzenie na wschód)
+
Dodaj do playlisty

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że od 2020 roku w regionie panuje stan podwyższonego zagrożenia. - Po drugiej wojnie karabaskiej Azerbejdżan bardzo mocno naciska na Armenię i pośrednio na Rosję, aby egzekwować postanowienia zawieszenia broni z 2020 roku. Kwestia rozbija się o wycofanie pozostałych jednostek ormiańskich z Karabachu. Miało do tego dojść do końca września - powiedział Kacper Ochman.

Jego zdaniem obecnie mamy do czynienia z tzw. próbą chwili. - Rosja jest bardzo mocno zaangażowana na Ukrainie, musi mieć oko na Bałkany i kierunek chińsko-tajwański. To dobry moment dla Azerbejdżanu, aby zaakcentować swoje racje. To krótkotrwała eskalacja, która ma zweryfikować siłę jednostek ormiańskich i reakcję Rosji. Charakterystyczne jest, jak wiele krytycznych komentarzy na temat rosyjskiego kontyngentu pokojowego przewinęło się dziś w rosyjskojęzycznych mediach społecznościowych w Armenii. Ten kontyngent miał gwarantować, że do podobnych incydentów nie będzie dochodziło.   

Górski Karbach jest przez społeczność międzynarodową uznany za część Azerbejdżanu, ale po wojnie z przełomu lat 80. i 90., ze wsparciem Armenii, uzyskał niezależność od Baku. W 2020 roku Azerowie przeprowadzili udaną ofensywę, odbijając większość utraconych ziem i zdobywając część Karabachu. Odcięty on został niemal całkowicie od terytorium Armenii. Pomimo podpisania zawieszenia broni na linii rozgraniczenia często dochodzi do wymiany ognia. Przestrzegania porozumienia miały pilnować pokojowe siły rosyjskie.

Więcej w nagraniu. 

REKLAMA

***

Audycja: "Spojrzenie na wschód"

Prowadzący: Michał Strzałkowski

Gość: Kacper Ochman (analityk specjalizujący się w Azji Centralnej, autor serwisu KierunekKaukaz.pl)

Data emisji: 3.08.2022

REKLAMA

Godzina emisji: 20.33

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej