Spór o fundusze z KPO. Prof. Grabowska: Komisji Europejskiej zabrakło argumentów
- Ten spór przestał być już dawno sporem prawnym, prawo służy tylko jako proteza, która ma uzasadniać pewne roszczenia ze strony Komisji Europejskiej - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Genowefa Grabowska, ekspert prawa międzynarodowego i europejskiego.
2022-08-09, 15:15
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział, że w relacjach z Unią Europejską państwo polskie wykazało maksimum dobrej woli i poszło na duże kompromisy. "Ale ustępstwa nic nie dały. Dalej cofać się nie możemy i nie mamy gdzie" - mówił Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla tygodnika "Sieci".
Prof. Genowefa Grabowska komentowała wypowiedź prezesa PiS. - Myślę, że te słowa oddają odczucia wielu ludzi w Polsce, którzy widzą, że pomimo tego, iż pojawiły się nowej ustawy, takie, jakie Komisja Europejska chciała w Polsce wiedzieć, jakie sugerowała, by były wprowadzone - a które są już daleko idącą ingerencją w sprawy sądownictwa - to pojawiają się nowe roszczenia, nowe tego typu żądania, których spełnić nie możemy. Myślę tu o tym żądaniu, które pani przewodnicząca komisji sformułowała, może niezbyt zgrabnie, może nie zna polskich realiów, albo w ogóle szczegółowych realiów sądownictwa w państwach europejskich, ponieważ stwierdziła, że w polskim systemie musimy mieć dane sędziom prawo do kwestionowania pozycji, statusu, innych sędziów z uwagi na ich procedurę mianowania. To jest nie do spełnienia - oceniła ekspert.
- W polskim systemie mamy znakomite rozwiązania, przecież w kodeksie postępowania karnego, w kodeksie procedury cywilnej mamy przypadki, kiedy można wyłączyć sędziego, są one opisane. Wtedy, kiedy ma się jakiekolwiek wątpliwości co do obecności sędziego w składzie orzekającym, że jest, załóżmy, uwikłany w jakieś sprawy, które mogą być przyczyną wydania niesprawiedliwego wyroku, albo nie jest niezawisły, albo są inne zarzuty przeciwko niemu, wyrażone zresztą w prawie, to można żądać jego wyłączenia. Ten system od wielu lat u nas funkcjonuje, to jest przecież podstawa systemu orzekania, kiedy zarówno strona, jak i adwokat może wnosić tego typu zarzuty. Natomiast, żeby kolega kolegę właśnie oceniał pod kątem, czy on został prawidłowo wybrany i czy zasiadający w składzie orzekającym jest należycie mianowany, to przecież nie należy do sędziego. Procedury mianowania określa prawo, a pieczęcią taką ostateczną jest prezydent, który mianuje, który wręcza akt nominacji i odbiera ślubowanie, że nowo mianowany sędzia będzie przy orzekaniu kierował się wyłącznie konstytucją polską i ustawami. To jest przepis w polskiej konstytucji, sędzia wygłasza takie ślubowanie, podpisuje odpowiedni akt - przypominała gość audycji.
Posłuchaj
Prof. Genowefa Grabowska stwierdziła, że dyskusja o mianowaniu sędziów jest tylko elementem sporu, który trwa od dawna. - Mam wrażenie, że komisji europejskiej zabrakło argumentów wtedy, kiedy ustawa o nowej izbie zastępującej starą Izbę Dyscyplinarną, czyli o Izbie Odpowiedzialności Zawodowej, została wprowadzona, i wtedy zaczęto szukać dalej i multiplikować kierowane pod naszym adresem zarzuty, które są trudne przecież do udowodnienia, ale je formułowano - podkreślała.
REKLAMA
KE na początku czerwca zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy. To krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy. KE zaznaczyła m.in. że polski KPO "zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji" i że "Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte, przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy".
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
REKLAMA
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: prof. Genowefa Grabowska
Data emisji: 09.08.2022
Godzina emisji: 13.33
REKLAMA
PR24/ka
REKLAMA