"Pokolenie wychowane w duchu wierności i niepodległości". Jan Józef Kasprzyk o żołnierzach 1920 roku

- Niestety wszystkie osoby, które brały udział w Bitwie Warszawskiej już nie żyją. Ostatni uczestnik wojny polsko-bolszewickiej z 1920 r. odszedł na wieczną wartę w 2012 roku - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. 

2022-08-15, 15:07

"Pokolenie wychowane w duchu wierności i niepodległości". Jan Józef Kasprzyk o żołnierzach 1920 roku
Jan Józef Kasprzyk. Foto: PR24/AK

Bitwa Warszawska zwana również "Cudem nad Wisłą" toczyła się w dniach od 13 do 25 sierpnia 1920 roku. Decydujące dla wyniku całego starcia walki pod Ossowem i Radzyminem trwały pomiędzy 13 a 16 sierpnia i zakończyły się dla Polaków zwycięstwem - wojska bolszewickiej Rosji zostały zmuszone do ucieczki i ostatecznie pokonane. 

"Nie ma z nami już tych bohaterów"

- Niestety wszystkie osoby, które brały udział w Bitwie Warszawskiej, już nie żyją. Ostatni uczestnik wojny polsko-bolszewickiej z 1920 r. odszedł na wieczną wartę w 2012 roku - powiedział Jan Józef Kasprzyk. 

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych dodał, że jedna z ostatnich chwil, kiedy można było zobaczyć żołnierzy Bitwy Warszawskiej, to rok 1999. - Był to niezwykle wzruszający moment, kiedy to razem z Janem Pawłem II stanęli w Radzyminie na grobach swoich poległych tam kolegów - powiedział. 

REKLAMA

- Wtedy było ich jeszcze kilkunastu, mieli prawie sto lat. Wyraźnie widać było wzruszenie, kiedy to spotkali się z Janem Pawłem II, który wówczas powiedział im: "Dziękuję za moje życie, bo kiedy bolszewicy szli na Warszawę, wy walczyliście, a ja dopiero przychodziłem na świat" - mówił gość PR24. 

"Niepodległości jest najważniejsza"

Jan Józef Kasprzyk powiedział również, że "teraz żyją już tylko ci, którzy walczyli o wolność później, w czasie II wojny światowej". - Jednak najczęściej są to dzieci tych, którzy walczyli w 1920 roku - podkreślił. 

Dodał, że dwudziestolecie międzywojenne był to czas, który wychował następne pokolenia. - Wykuwały się one w duchu miłości do Polski i w duchu wierności oraz niepodległości - mówił gość PR24.

- Tak jak sami weterani walk o niepodległość z lat II wojny światowej, którzy mają teraz blisko sto lat, mówią: nas ukształtowali nasi rodzice, którzy właśnie w 1920 r. stanęli w potrzebie, walczyli o wolność, najczęściej jako ochotnicy, bo niepodległość jest najważniejsza - powiedział Jan Józef Kasprzyk. 

REKLAMA

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj

Jan Józef Kasprzyk: nie ma z nami już tych bohaterów w 1920 roku (Temat dnia/Polskie Radio 24) 20:03
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

REKLAMA

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób represjonowanych

Data emisji: 15.08.2022

Godzina emisji: 14.06

REKLAMA

nj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej