Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki obronił tytuł! Paweł Fajdek bez medalu

2022-08-18, 22:35

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki obronił tytuł! Paweł Fajdek bez medalu
Wojciech Nowicki w finale rzutu młotem podczas lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Monachium. Foto: PAP/Adam Warżawa

Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w finale rzutu młotem podczas lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Monachium i obronił tytuł. Poza podium znalazł się pięciokrotny mistrz świata Paweł Fajdek.

Relacje z lekkoatletycznych mistrzostw Europy na antenie Polskiego Radia. W Monachium są Cezary Gurjew i Rafał Bała.

Paweł Fajdek (79,76 m) i Wojciech Nowicki (78,78 m) bez problemów poradzili sobie w eliminacjach rzutu młotem podczas lekkoatletycznych ME w Monachium. 

Lekkoatletyczne ME. Wojciech Nowicki obronił tytuł, Paweł Fajdek poza podium

W lipcowych MŚ Eugene Fajdek zdobył złoty medal, a Nowicki srebrny. Cztery lata temu w poprzednich ME w Berlinie triumfował Nowicki, a Fajdek był drugi. Podobnie jak cztery lata temu, tak i teraz czołowi młociarze globu byli faworytami do medali. 

Głównym rywalami Biało-Czerwonych byli Ukrainiec Mychajło Kochan, Węgier Bence Halasz i Norweg Eivind Henriksen. 

Mistrz olimpijski Wojciech Nowicki rozpoczął finałowy konkurs na Stadionie Olimpijskim w Monachium wynikiem 78,95 i pewnie wyszedł na prowadzenie. Pięciokrotny mistrz świata Paweł Fajdek na początek zmagań trafił niestety w siatkę.

W drugiej próbie Nowicki jako pierwszy przekroczył barierę 80 metrów, rzucając 80,90 m. W drugim podejście Fajdek rzucił... poza promień.

Wyzwanie Nowickiemu rzucił Węgier Bence Halasz, który wyszedł na prowadzenie po swojej próbie na odległość 80,92 m. Polak odpowiedział rywalowi w kolejnym podejściu, ale rzucił o centymetr bliżej - 80,91 m.

Nerwowy początek pięciokrotnego mistrza świata

Fajdek z kolei po dwóch spalonych rzutach, w trzecim uzyskał rezultat 78,43, co ostatecznie dało mu awans do wąskiego finału na Stadionie Olimpijskim w Monachium.

Na półmetku rywalizacji prowadził Halasz przed Nowickim, Ukraińcem Mychajło Kochanem i Fajdkiem.

W czwartej kolejce Paweł Fajdek uzyskał 78,49 m i wyprzedził Kochana o centymetr. Na trzecie miejsce wskoczył Norweg Eivind Henriksen, który uzyskał 79,45 m.

Nowicki w czwartej próbie posłał młot na odległość 80,66 m, co wciąż dawało mu drugie miejsce. Nadal prowadził z rekordem życiowym (80,92 m) Bence Halasz, który spalił czwartą kolejkę.

Wojciech Nowicki z najlepszym wynikiem na świecie

W przedostatniej kolejce mistrz świata uzyskał 79,03 m, ale to wciąż było za mało na medal mistrzostw Europy. W tej samej próbie mistrz olimpijski zaliczył 82,00, uzyskując najlepszy w tym roku wynik na światowych listach, wyprzedzając... Pawła Fajdka. Wojciech Nowicki wskoczył na prowadzenie, przybliżając się do złotego medalu ME.

Na koniec Fajdek nie uzyskał wyniku, dającego mu... podium. Z kolei tytuł obronił Nowicki, który potwierdził dominację w Monachium. Srebrny medal zdobył Węgier Bence Halasz, a po brąz sięgnął Norweg Eivind Henriksen.


Sześć medali Polski w Monachium

Reprezentacja Polski ma już sześć medali na tej imprezie.

25. Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce potrwają w Monachium do 21 sierpnia. 

>>> Tabela medalowa 

>>> Sprawdź informacje o wszystkich dyscyplinach Mistrzostw Europejskich Monachium 2022 

Czytaj także:

ME Monachium 2022

red/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej