Złote algi w Odrze. Poseł PiS: problem został zdiagnozowany, ale temat nie jest zamknięty

- Rząd RP nie miał wpływu na katastrofę ekologiczną na Odrze. Nie wolno nam w tej sprawie straszyć społeczeństwa, musimy opierać się na prawdzie - mówiła w Polskim Radiu 24 poseł PiS Lidia Burzyńska. 

2022-08-19, 17:15

Złote algi w Odrze. Poseł PiS: problem został zdiagnozowany, ale temat nie jest zamknięty
Lidia Burzyńska. Foto: PR24 / RB

Obecność złotych alg w wodzie z Odry potwierdziły wyniki badań ekspertów z Instytutu Rybactwa Śródlądowego. Zakwit tych glonów może spowodować pojawianie się toksyn zabójczych dla ryb i małży. 

Gość Polskiego Radia 24 podkreśliła, że tym samym problem na Odrze został zdiagnozowany. - Przyczyną śnięcia ryb jest złota alga. Co nie znaczy, że temat jest zamknięty. Naukowcy muszą zbadać przyczyny pojawienia się złotych alg. Pocieszające jest, że te mikroorganizmy nie zagrażają ludziom - powiedziała Lidia Burzyńska. 

Poseł PiS przypomniała, że minister klimatu i środowiska Anna Moskwa przeznaczyła 250 mln zł na stworzenie systemu monitoringu rzek w Polsce. - Alga złota występuje bardzo rzadko, zwykle na innych kontynentach. Zadaniem naukowców jest wyjaśnienie, skąd wzięła się w Odrze. Rząd RP nie miał wpływu na katastrofę ekologiczną na Odrze. Nie wolno nam w tej sprawie straszyć społeczeństwa, musimy opierać się na prawdzie - tłumaczyła Burzyńska.  

REKLAMA

Posłuchaj

Lidia Burzyńska gościem Adriana Klarenbacha (Rozmowa PR24) 12:10
+
Dodaj do playlisty

 

Algi gatunku Prymnesium parvum, tzw. złote algi, nieco wcześniej wykryli w Odrze Niemcy. Tamtejsi naukowcy również uważają, że to one mogą być odpowiedzialne za masowy pomór ryb. Według Niemców w Odrze znalazły się toksyczne gatunki glonów, które nie powinny tam występować. Zwykle można je stwierdzić w wodach lekko zasolonych. Tego typu mikroorganizmy nie są groźne dla ptaków czy ssaków, w tym ludzi. Mimo to lepiej unikać takiej wody.

Czytaj także:

Od końca lipca obserwowany był pomór ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół rzeki, martwe ryby odkryto również m.in. w okolicach Wrocławia. Zakaz wstępu do Odry został wprowadzony w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim. Sprawą zatrucia Odry z zawiadomienia Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ) zajmie się Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu.

REKLAMA

W związku z sytuacją na Odrze premier zdymisjonował szefa Wód Polskich Przemysława Dacę i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka.


Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Rozmowa PR24

Prowadzący: Adrian Klarenbach

REKLAMA

Gość: Lidia Burzyńska (PiS)

Data emisji: 19.08.2022

Godzina emisji: 16.35

PR24

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej