Co z turystycznymi wizami dla Rosjan? Bloomberg: Niemcy i Francja zajęły wspólne stanowisko
Agencja informacyjna Bloomberg podała, że Francja i Niemcy są przeciwne wprowadzeniu całkowitego zakazu wydawania wiz unijnych obywatelom rosyjskim. Jak dodano, wspólne stanowisko obu krajów zostało zawarte w liście do ministrów spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej, którzy spotkają się we wtorek na nieformalnym posiedzeniu w Pradze.
2022-08-27, 21:10
Francja i Niemcy stwierdziły, że UE powinna nadal wydawać wizy obywatelom Rosji niezwiązanym z rządem - zwłaszcza studentom, artystom, naukowcom i specjalistom.
"Rozumiejąc obawy niektórych państw członkowskich w tym kontekście, nie powinniśmy lekceważyć transformacyjnej mocy doświadczania życia w systemach demokratycznych z pierwszej ręki, zwłaszcza dla przyszłych pokoleń" - zacytował Bloomberg fragment listu.
Za wprowadzeniem zakazu wizowego dla Rosjan opowiadają się kraje Litwa, Łotwa, Estonia, Czechy, Finlandia, Dania i Polska.
Stanowcze stanowisko Polski
Grupa ponad 50 europosłów zaapelowała o wprowadzenie unijnego zakazu wydawania wiz turystycznych dla Rosjan. Pod listem do liderów europejskich instytucji podpisało się 13 polskich europosłów - Jerzy Buzek, Witold Waszczykowski, Adam Jarubas, Beata Kempa, Marek Balt, Kosma Złotowski, Zdzisław Krasnodębski, Andrzej Halicki, Jacek Saryusz-Wolski, Zbigniew Kuźmiuk, Dominik Tarczyński, Łukasz Kohut i Anna Zalewska. Kilka dni wcześniej swój apel w tej sprawie opublikowała europosłanka Anna Fotyga.
Grupa deputowanych, w wysłanym dziś liście napisała, że popiera pomysł zakazu wizowego dla obywateli kraju, który rozpętał nielegalną i niesprowokowaną wojnę przeciwko Ukrainie. "Dopóki obywatele Ukrainy cierpią z powodu okrucieństw Kremla, dopóty Rosjanie nie powinni być mile widziani w Unii Europejskiej" - podkreślili europosłowie.
Deputowani domagają się pełnego i natychmiastowego zakazu wydawania wiz turystycznych dla Rosjan do czasu zakończenia wojny na Ukrainie. A jeśli negocjacje między krajami w tej sprawie będą się przedłużać wzywają do ograniczenia tych wiz i podwyższenia opłaty za ich wydanie. Europosłowie zastrzegli, że ten zakaz nie może uderzać w Rosjan uprawnionych do otrzymania wiz humanitarnych.
REKLAMA
"To nie tylko wojna Putina"
"Ta wojna to nie tylko wojna Putina. Niedopuszczalne jest, aby obywatele agresywnego kraju spędzali mile czas w Unii Europejskiej, podczas gdy ich żołnierze zabijają pokojowo nastawionych Ukraińców i ostrzeliwują ich miasta i miasteczka" - tak z kolei napisała europoseł Anna Fotyga w oświadczeniu opublikowanym przed kilkoma dniami.
Podkreśliła, że obywatele Rosji muszą doświadczyć na własnej skórze, że nie do zaakceptowania są działania ich dyktatorskiego, agresywnego i pozbawionego skrupułów reżimu, który ma szerokie poparcie w społeczeństwie. Była szefowa dyplomacji przypomniała, że Polska po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę wstrzymała wydawanie wiz turystycznych zgadzając się na te humanitarne. "Mam nadzieję, że za przykładem Polski pójdą pozostałe kraje Unii" - dodała Anna Fotyga.
- Finlandia chce zatrzymać potok turystów z Rosji. "Mamy gotowy plan"
- Dwa europejskie kraje nie przekazały Ukrainie broni. Gorzki komentarz Kułeby
Zobacz także: Bartosz Cichocki w "Salonie politycznym Trójki"
es
REKLAMA
REKLAMA