Napięcia w Iraku. Ekspert: jasny przekaz, że część szyitów chce uniezależnienia od Iranu

- To jest pewnego rodzaju kontynuacja różnych napięć trwających w sumie od jesieni minionego roku, kiedy Muktada as-Sadr, jeden z większych liderów szyickich, wygrał wybory, jednak nie ma żadnego rozwiązania konsensusowego w sprawie zawiązania rządu i sprawowania władzy - przyznał w Polskim Radiu 24 ekspert ds. bliskowschodnich Paweł Rakowski.

2022-08-31, 15:35

Napięcia w Iraku. Ekspert: jasny przekaz, że część szyitów chce uniezależnienia od Iranu

Zamieszki w stolicy Iraku wybuchły po tym, gdy szyicki duchowny Muktada as-Sadr ogłosił, że odchodzi z polityki. Setki jego zwolenników przeprowadziło szturm na Pałac Republikański w Bagdadzie. Agencja Reutera podała, że w starciach zginęły co najmniej 22 osoby, z kolei AP doniosło o co najmniej 30 ofiarach śmiertelnych. Ponadto według informacji, które przekazał portal Middle East Eye ponad 750 osób zostało rannych.

"Demonstracja nastrojów"

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 "zwolennicy Sadra zajęli parlament w sposób jak najbardziej pokojowy". - Natomiast to demonstrowało pewne nastroje. Mamy do czynienia z dość ciekawą sytuacją, mianowicie Muktad as-Sadr jest uważany przez swoich sympatyków za siłę, która może wyzwolić Irak spod wpływów Iranu - zaznaczył Paweł Rakowski.

- Natomiast sam Muktad as-Sadr chyba raczej nie zamierza iść w tym kierunku, a raczej na pewno nie zamierza spełnić oczekiwań swoich sprzymierzeńców, ale to już jest sama historia. W czasie całonocnych walk, jak i też później zamieszek, w wyniku których zginęło 30 osób, mieliśmy bardzo jasny przekaz, że duża część szyitów domaga się uniezależnienia od Iranu - podkreślił ekspert ds. bliskowschodnich.

Kryzys polityczny w Iraku

Decyzja as-Sadra o rezygnacji z polityki była reakcją na ogłoszenie przejścia na emeryturę przez ajatollaha Kadhima al-Haeriego, który wezwał swoich zwolenników do wspierania najwyższego przywódcy duchowo-politycznego Iranu, ajatollaha Alego Chameneiego, a nie przedstawicieli irackiego centrum szyizmu w An-Nadżaf.

REKLAMA

W zorganizowanych w październiku 2021 r. wyborach partia as-Sadra zdobyła najwięcej mandatów do irackiego parlamentu, jednak nie zdołała utworzyć rządu większościowego, co doprowadziło do jednego z najpoważniejszych od lat kryzysów politycznych w Iraku. 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Paweł Rakowski o sytuacji w Iraku ("Temat dnia/Gość PR24") 7:51
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Opaliński

REKLAMA

Gość: Paweł Rakowski (ekspert ds. bliskowschodnich)

Data emisji: 31.08.2022

Godzina: 14.35

PR24/nt

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej