83. rocznica wybuchu II wojny światowej. Belgijska Polonia oddała hołd ofiarom
W 83. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej Belgijska Polonia zgromadziła się na modlitwie za poległych i pomordowanych. W polonijnej parafii w Brukseli, w kościele Świętej Elżbiety, mszę odprawił ojciec Damian Kopytto, koordynator Duszpasterstwa Polonijnego w Belgii.
2022-09-01, 20:25
W rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką opowiedział też o wystawie "Bądźcie bezlitośni! Bądźcie brutalni", zaprezentowanej w kościele. "(...) jest to wystawa, która pokazuje czasy okupacji Polski podczas II wojny światowej, zniszczenia, mordy, ta wystawa upamiętnia bohaterskich Polaków" - dodał ojciec Damian Kopytto.
Wystawa "Bądźcie bezlitośni! Bądźcie brutalni" przypomina o brutalności i skali zniszczeń po napaści Niemiec i Związku Sowieckiego na Polskę. Została ona zorganizowana przez Stałe Przedstawicielstwo Polski przy Unii Europejskiej.
Napaść Niemiec na Polskę
83 lata temu, 1 września 1939 r., wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie na całej niemal długości granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II wojny światowej. Tego dnia, jako pierwsze zaatakowane zostały Wieluń i Westerplatte.
II wojna światowa była największą i najkrwawszą wojną w historii ludzkości, w której Polska poniosła relatywnie największe straty i szkody demograficzne spośród wszystkich państw walczących i okupowanych.
REKLAMA
Polskie straty
Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk przedstawiając raport nt. strat wojennych powiedział, że Polska podczas II Wojny Światowej poniosła największe straty osobowe i materialne spośród wszystkich okupowanych państw europejskich. Kwota strat naszego kraju to 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych - zaznaczył Szef Parlamentarnego Zespołu do spraw Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II wojny światowej.
Dodał, że przedstawione wyliczenia dotyczące wartości strat obejmują "jedynie ich minimalny udokumentowany wycinek". - Pełnej wartości strat ze względu na brak dokładnych danych nigdy nie da się ustalić; wszystkie obliczenia i szacunki mają zatem charakter jedynie orientacyjny i oscylują wokół dolnej granicy możliwych do ustalenia strat - powiedział.
Posłuchaj
REKLAMA
- "Działanie władz PRL było wadliwe prawnie, nieskuteczne". Historyk o rzekomym zrzeczeniu się reparacji
- Dr Konrad Graczyk: II wojna światowa ma nie tylko polityczny, ale i prawny wymiar
- "Największe znaczenie miała demografia i ekonomia". Prof. Wnęk o raporcie ws. reparacji wojennych
dz
REKLAMA