Premier Morawiecki: stosunek do wojny nas podzielił, ale chcemy wrócić do współpracy z Węgrami
- Jasno nazywając rozbieżności i szanując wrażliwość ukraińskich przyjaciół, chcemy powrócić do współpracy w ramach V4 i do wspólnych działań z Węgrami - powiedział w wywiadzie dla tygodnika "Sieci" premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że "stosunek do wojny mocno poróżnił Grupę Wyszehradzką".
2022-09-04, 10:59
W rozmowie, której fragment opublikowano w niedzielę w portalu wPolityce.pl, premier mówi o relacjach z Węgrami i przyszłości Grupy Wyszehradzkiej.
Szef rządu został zapytany o zamrożenie działania Grupy Wyszehradzkiej spowodowane różnym podejściem do wojny na Ukrainie, z jednej strony Polski, Czech i Słowacji, z drugiej Węgier.
Stosunek Węgier do wojny na Ukrainie
- Stosunek do wojny faktycznie mocno nas poróżnił. Ale sądzę, że z biegiem czasu wszystkie pozostałe sprawy, w których wykazywaliśmy się solidarnością, zrozumieniem i wsparciem, będą nas na powrót mocno łączyły. Bardzo bym sobie tego życzył - powiedział Morawiecki.
Jego zdaniem, współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej bardzo mocno wzmacnia nasze kraje. - W tym wypadku 1 plus 1 plus 1 plus 1 równa się nie cztery, ale siedem albo osiem. Dlatego to zresztą nasza grupa trwa mimo różnych rządów, czasem bardzo odmiennych, w poszczególnych krajach - powiedział.
Powrót do ścisłej współpracy w V4
W ocenie Morawieckiego spotkania V4 mogą wrócić. - Zamierzam podjąć próbę wypracowania formuły, w której jasno nazywając rozbieżności, szanując wrażliwość ukraińskich przyjaciół, będziemy mogli powrócić zarówno do współpracy w ramach V4, jak i do wspólnych działań z Węgrami w tych obszarach, w których łączą nas wartości i interesy. Wierzę w wypracowanie takiej płaszczyzny porozumienia. Także Polacy są dzisiaj chyba na to bardziej gotowi niż w marcu czy kwietniu - stwierdził premier.
Cały wywiad ukaże się w najbliższym numerze tygodnika "Sieci".
Czytaj także:
- Gazowe połączenie ze Słowacją. Unijny "projekt wspólnego zainteresowania"
- Grupa Wyszehradzka pod nowym przewodnictwem. Nowe zadania przed Słowacją
Zobacz również: Marek Suski w Polskim Radiu 24
kp
REKLAMA
REKLAMA