Premier rozmawiał z wiceprezydent USA. "W gruzach legła polityka niemiecko-rosyjskiej przyjaźni gazowej"
- Chcemy w najbliższych kilkunastu latach - do 2040 r. - wybudować co najmniej 6 reaktorów i 9 GW mocy. Wierzę, że ten cel jest możliwy do przekroczenia - powiedział premier Mateusz Morawiecki odnosząc się do planów dotyczących energetyki jądrowej. Dodał, że dotychczas najdalej rozwinęliśmy współpracę z Amerykanami.
2022-09-05, 09:02
- Chcemy współpracować bardzo blisko z naszymi partnerami. Do tej pory najdalej rozwinęliśmy naszą współpracę z partnerami amerykańskimi. I o tym w szczególności rozmawiałem z panią wiceprezydent wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamalą Harris - poinformował Mateusz Morawiecki.
Jak dodał szef rządu, rozmowy dotyczyły konkretnych firm, konkretnych technologii, a także tego, jak przyspieszyć ten proces.
- Kilka dni temu rozmawiałem również o energetyce jądrowej z prezydentem Emmanuelem Marconem. I liczę na to, że ta współpraca jest kompatybilna - zresztą potwierdziliśmy sobie to zarówno z Amerykanami, jak i z Francuzami - powiedział premier.
Posłuchaj
REKLAMA
Rozmowy prowadzone są również z Koreańczykami
Jak zaznaczył szef rządu, rozmowy prowadzone są również z Koreańczykami o technologii amerykańskiej, którą Koreańczycy wdrożyli.
- Wszystko to jest spójne. Jest to jednolita koncepcja i niesprzeczne ze sobą rozmowy. Chcemy z nimi przyspieszyć, bo widzimy, jak w gruzach legła polityka niemiecko-rosyjskiej przyjaźni gazowej, która doprowadziła dzisiaj do nieszczęścia w Europie - podkreślił premier Morawiecki.
Na stronach KPRM poinformowano w weekend, że na prośbę strony amerykańskiej premier Morawiecki rozmawiał telefonicznie z wiceprezydent Harris, a głównym tematem rozmowy były problemy w sektorze energetycznym na świecie, co ma bezpośredni wpływ na gospodarki wielu państw.
W komunikacie dodano, że konieczne staje się poszukiwanie nowych źródeł energii i rozwój m.in. energetyki jądrowej w takich krajach, jak Polska.
REKLAMA
"Premier Morawiecki podkreślił, że rząd szczegółowo analizuje możliwości w tym zakresie, zarówno, jeśli chodzi o budowę dużej elektrowni jądrowej, jak i rozwój tzw. małych modułowych reaktorów jądrowych. Wiceprezydent USA poinformowała o gotowości podzielenia się doświadczeniami amerykańskimi w tym zakresie" - napisano w komunikacie.
Posłuchaj
Bezpieczeństwo energetyczne Europy
Biały Dom wydał w niedzielę oświadczenie po rozmowie telefonicznej wiceprezydent Kamali Harris z premierem Mateuszem Morawieckim. Doceniła ona hojną pomoc Polski ukraińskim uchodźcom, a także podkreśliła mocne więzi Ameryki z Polską.
"Wiceprezydent omówiła również możliwości wzmocnienia dwustronnej współpracy w zakresie produkcji energii jądrowej w Polsce dla celów cywilnych, co zwiększyłoby bezpieczeństwo energetyczne Europy, wsparło globalne rozwiązania klimatyczne i stworzyło tysiące miejsc pracy związanych z czystą energią zarówno w Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych" - oświadczył Biały Dom.
REKLAMA
Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) Polska planuje budować nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR. W Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. zakłada się, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co dwa-trzy lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków o mocy do 9 GW.
PR24.pl, IAR, PAP, DoS
REKLAMA