more_horiz
Gospodarka

Brytyjczycy inwestują w energetykę jądrową. Chcą uniezależnić się od eksportu energii

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2022 07:24
Brytyjski rząd zainwestuje 700 mln funtów w budowę nowej elektrowni atomowej Sizewell C. Ma ona zaspokoić 7 proc. brytyjskich potrzeb energetycznych - poinformowała ustępujący premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Według planów Sizewell C ma wytwarzać 3,2 gigawata energii, co zapewni jej dostawy do sześciu milionów gospodarstw domowych.
Realizacja nowej strategii wymaga budowy nowych reaktorów, które zastąpią te wycofywane z użytku, a takich jest większość, bo przez ostatnie 27 lat nie powstał ani jeden.
Realizacja nowej strategii wymaga budowy nowych reaktorów, które zastąpią te wycofywane z użytku, a takich jest większość, bo przez ostatnie 27 lat nie powstał ani jeden.Foto: Fotogenix/Shutterstock

W kwietniu tego roku brytyjski rząd ogłosił nową strategię energetyczną, mającą na celu maksymalne uniezależnienie się od eksportu - co po rosyjskiej napaści na Ukrainę stało się jeszcze istotniejsze. Strategia zakłada, że do 2050 r. jedna czwarta używanej w kraju energii będzie pochodziła z elektrowni atomowych.

Rząd dał zielone światło

Realizacja nowej strategii wymaga budowy nowych reaktorów, które zastąpią te wycofywane z użytku, a takich jest większość, bo przez ostatnie 27 lat nie powstał ani jeden.

Elektrownia Sizewell C z dwoma reaktorami, która ma powstać w hrabstwie Suffolk na wschodnim wybrzeżu Anglii, jest kluczowym elementem tej strategii - obok powstającego już w południowo-zachodniej Anglii bliźniaczego projektu Hinkley Point C.

W lipcu brytyjski rząd dał zielone światło na realizację Sizewell C, ale wciąż otwartą sprawą jest sfinansowanie tego projektu, którego koszty są szacowane przez jej wykonawcę, francuską firmę EDF na 20 mld funtów. EDF i brytyjski rząd planują objąć po 20 proc. udziałów w projekcie.

Dostawy do 6 mln gospodarstw

Wprawdzie decyzja czy projekt faktycznie ruszy będzie należała do nowego premiera, który przejmie stanowisko od Johnsona we wtorek, ale ogłaszając zamiar zainwestowania przez rząd wspomnianych 700 mln funtów, ustępujący szef rządu chciał zapewnić jego kontynuację.

Według planów Sizewell C ma wytwarzać 3,2 gigawata energii, co zapewni jej dostawy do sześciu milionów gospodarstw domowych. Okres eksploatacji elektrowni ma wynosić 60 lat, a do użytku oddana zostanie najwcześniej na początku przyszłej dekady.

PR24.pl, PAP, DoS