Wojciech Skurkiewicz: musi nas być stać na modernizację armii
- Zależy nam na nasyceniu w nowoczesny sprzęt wojskowy. Nie możemy czekać na realizację zamówień kilkanaście lat. Jak najnowocześniejszy sprzęt musimy mieć jak najszybciej, stąd porozumienie ze stroną koreańską. Sprzęt będzie polonizowany, jest możliwość jego produkcji w Polsce - mówił w Polskim Radiu 24 wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.
2022-09-08, 08:25
Polska Grupa Zbrojeniowa i południowokoreańska firma Hyundai Rotem podpisały w środę w Kielcach porozumienie o partnerstwie przy produkcji czołgów, transporterów opancerzonych i bezzałogowych pojazdów lądowych. Huyndai Rotem produkuje m.in. czołgi K2, zakupione pod koniec sierpnia przez Polskę. Umowa rozszerza zawarte w czerwcu memorandum dotyczące udziału polskiego przemysłu w produkcji czołgów K2PL.
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że musi być nas na to stać. - Jeżeli nie będziemy się dziś zgadzać na to, żeby przekazywać odpowiedni procent PKB na obronność, to później, na nie daj Boże, będziemy musieli bez naszej wiedzy te daniny czynić na rzecz okupacyjnej armii. Zawodowa armia licząca 95 tys. żołnierzy, jak było za naszych poprzedników, nie jest w stanie obronić Polski. Armia zawodowa funkcjonująca od poniedziałku do piątku w godz. 7-15 to był stan, który zastaliśmy. Za wschodnią granicą trwa wojna, jest napięcie w obwodzie kaliningradzkim, straszenie państw bałtyckich, trwa wojna hybrydowa na granicy polsko-białoruskiej - powiedział Wojciech Skurkiewicz. - Zależy na nasyceniu w nowoczesny sprzęt wojskowy. Nie możemy czekać na realizację zamówień kilkanaście lat. Jak najnowocześniejszy sprzęt musimy mieć jak najszybciej, stąd porozumienie ze stroną koreańską. Sprzęt będzie polonizowany, jest możliwość jego produkcji w Polsce - dodał.
- Targi zbrojeniowe w Kielcach. Szef MON: Polska wzmacnia swój potencjał obronny
- Czołgi K2 i armatohaubice K9 dla polskiego wojska. Minister Mariusz Błaszczak zatwierdził umowy
- Rząd inwestuje w polską zbrojeniówkę. Szef MON podpisał umowy na sprzęt za 3 mld zł
Wiceszef MON tłumaczył, że Wojsko Polskie cały czas ćwiczy różne scenariusze. - Nie jest tylko zamknięte w garnizonach. Obecne jest w centrach poligonowych w różnych regionach Polski. Zaangażowane są też wojska sojusznicze. W związku z wojną na Ukrainie obecni są żołnierze amerykańscy i brytyjscy. Każdego dnia na terytorium Polski przebywa 10 tys. żołnierzy USA, którzy dbają o bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO i Polski ręką w rękę z naszymi żołnierzami - stwierdził Skurkiewicz.
REKLAMA
Niemieckie Leopardy dla Polski
Polska jest jednym z trzech głównych donatorów na rzecz wojska ukraińskiego. Donacje odbywają się przez nasze terytorium. Do tej pory nie doszło jednak do tzw. Ringtausch, procedury, zgodnie z którą polskie dostawy na Ukrainę mają być rekompensowane zamiennikami z Niemiec. Polska nie była zadowolona z niemieckiej oferty 20 czołgów Leopard 2 z dostawą od 2023 r. - Spuśćmy zasłonę milczenia na pomoc w odbudowie polskich zasobów przez stronę niemiecką. Najbardziej irytujące jest to, że ta propozycja wyszła od Niemców. Ostatecznie nie doszło do jej realizacji, musimy sobie radzić i nie płaczemy nad tym. 15-20 czołgów Leopard starej wersji, które mieliśmy otrzymać od Niemiec, nie zastąpi potencjału ponad 200 czołgów, które przekazaliśmy stronie ukraińskiej. Natomiast propozycja ws. zamówień na najnowocześniejsze czołgi Leopard typu A7 pojawiła się w momencie, gdy byliśmy po słowie ze stroną amerykańską ws. czołgów Abrams. W międzyczasie pojawiła się kwestia dostaw czołgów z Korei Południowej. Niemcy chcieli, żebyśmy dokonywali z nimi wspólnych zakupów. Bez wątpienia skorzystałby na tym tylko niemiecki przemysł obronny - podsumował Skurkiewicz.
Posłuchaj
Pod koniec sierpnia wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak zatwierdził wartą 3,37 mld dolarów umowę na zakup 180 czołgów K2 w latach 2022-2025, r. wraz z pakietami szkoleniowym i logistycznym oraz zapasem amunicji. MON planuje zakup kolejnych czołgów w wersji K2PL, a ich produkcja ma już się odbywać w Polsce. Wraz z kontraktem na czołgi zawarto także umowę na 212 armatohaubic K9. Także ich dostawy mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"
REKLAMA
Prowadzący: Stanisław Janecki
Gość: Wojciech Skurkiewicz (wiceszef MON)
Data emisji: 8.09.2022
Godzina emisji: 7.06
REKLAMA
PR24
REKLAMA