Obowiązkowe redukcje zużycia energii elektrycznej w UE. Prof. Liberadzki: trzeba zharmonizować działania
- Po to jest UE, żebyśmy wszyscy razem zharmonizowali swoje działania. Nie tak dawno Polska ratowała się importem energii z zagranicy. Po to jest KE, żebyśmy koordynowali swoje zadania. Rekomendację powinniśmy potraktować z pełną powagą - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł Nowej Lewicy prof. Bogusław Liberadzki.
2022-09-09, 12:00
W Brukseli rozpoczęła się nadzwyczajna narada unijnych ministrów poświęcona kwestii walki z wysokimi cenami energii. Komisja Europejska proponuje między innymi obowiązkowe redukcje zużycia energii elektrycznej. - KE jest współtworzona także przez nas. Rekomenduje zachowania, żeby zużywać mniej energii, aby jej nam nie zabrakło. Nie widzę w tym nic złego. To jest adresowane do każdego państwa UE, w ten sam sposób: "starajcie się ograniczać w godzinach szczytu". Po to jest UE, żebyśmy wszyscy razem zharmonizowali swoje działania. Nie tak dawno Polska ratowała się importem energii z zagranicy. Po to jest KE, żebyśmy koordynowali swoje zadania. Rekomendację powinniśmy potraktować z pełną powagą, to jest w naszym interesie - powiedział prof. Bogusław Liberadzki.
Inne propozycje Komisji przewidują pułapy cenowe na gaz sprowadzany z Rosji. - Z punktu widzenia ekonomii jest to działanie zmierzające do zahamowania monopolistycznej przewagi w imię ochrony interesów społecznych milionów konsumentów. Na zasadzie, że nie będziemy więcej płacić, limit cenowy powinien być zastosowany. Nie ulega wątpliwości, że na gaz rosyjski, ale czy na gaz w ogóle? Musimy się porozumieć m.in. z USA i Norwegią, aby z tamtej strony nie spotkały nas podobne działania. Musimy coraz oszczędniej gospodarować i różnicować źródła dostaw. Ograniczanie już się odbywa, co jest zgodne z naszym interesem narodowym. To jest dobra rekomendacja. Zostaje do uzgodnienia na jakim poziomie cenowym. To także należy uzgodnić - dodał europoseł Nowej Lewicy.
Posłuchaj
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa ponowi dziś w Brukseli propozycję reformy handlu uprawnieniami do emisji CO2. Chodzi o zawieszenie systemu na czas kryzysu energetycznego, albo zablokowanie ceny uprawnień na poziomie 32 euro i wypuszczenie na rynek darmowych pozwoleń.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadzący: Mirosław Skowron
Gość: Prof. Bogusław Liberadzki
REKLAMA
Data emisji: 9.09.2022
Godzina emisji: 11.09
PR24
REKLAMA