Kawa stanie się luksusem? Jej ceny na giełdach szaleją

Ceny kawy na światowych rynkach gwałtownie wzrosły. W lutym za kontrakty z dostawą na maj płacić trzeba już nawet o prawie jedną czwartą więcej niż na początku stycznia. I nie widać końca zwyżek. 

Andrzej Mandel

Andrzej Mandel

2025-02-06, 11:46

Kawa stanie się luksusem? Jej ceny na giełdach szaleją
Ceny kawy w ciągu roku wzrosły o ponad 100 proc. . Foto: Shutterstock/yona roshella

Kawa drożeje na światowych giełdach konsekwentnie od końca 2023 roku i powoli przekłada się to już na ceny w sklepach. Proces ten potrwa jednak, gdyż nim ziarna ze zbiorów w 2024 trafią na półki, minie trochę czasu. Niemniej konsumentów czekają duże podwyżki. 

Rekordowo szybki wzrost cen

W ciągu roku kawa na giełdach zdrożała już o ponad 100 proc. Obecnie za funt w kontraktach na maj 2025 trzeba zapłacić 3,9565 dolara, podczas gdy 6 lutego 2024 roku cena wynosiła 1,802 dolara. Co gorsza dla konsumentów, 2025 rok zaczął się od przyspieszenia wzrostu - tylko w styczniu produkt zdrożał o ponad 20 proc., a obecnie poziom cen już jest prawie 23 proc. wyższy niż 31 grudnia 2024. 

Na te koszty wpływ mają czynniki klimatyczne - gorsze zbiory u głównych producentów dwóch najpopularniejszych rodzajów - czyli Brazylii w przypadku arabiki i Wietnamu w przypadku robusty - spowodowane były naprzemiennie suszami i powodziami.

- Globalne dostawy kawy pozostają ograniczone. Wietnam powoli robi postępy w sprzedaży swoich zbiorów robusty. Arabika zbierana w Ameryce Środkowej i Kolumbii potrzebuje więcej czasu, aby trafić na rynek, a brazylijscy farmerzy nie wykazują dużego zainteresowania sprzedażą większej ilości - powiedział agencji Reuters broker HedgePoint Global Markets.

REKLAMA

Do tego dochodzą jeszcze kwestie polityczne, które podbiły cenę po 20 stycznia - chodzi oczywiście o zapowiedzi wojen celnych padające z ust członków administracji Donalda Trumpa. To z kolei podwyższyło np. cenę kolumbijskiej kawy (preferowanej przez konsumentów w USA). Na wykresach kursu cen kawy wyraźnie widać 20 stycznia jako datę graniczną. 


Ceny kawy w centach za funt Ceny kawy w centach za funt

Malejące zapasy i niechęć rolników do sprzedaży 

Co gorsza, zapasy kawy u głównych producentów zmalały. Sprawia to, że nawet mniejsze niż w 2024 roku susze czy powodzie mogą mieć nieproporcjonalnie większy wpływ na rynek. Brazylia ma bufor rezerw o ponad 90 procent mniejszy niż normalnie, a kraj ten odpowiada za połowę dostaw arabiki na światowy rynek. Do tego dochodzi nowy trend wśród brazylijskich drobnych producentów świeżej kawy, którzy zaczęli chętniej sprzedawać ją na lokalnym rynku, rezygnując z teoretycznie lepszych stawek eksportowych. 

W przypadku robusty (która trafia głównie do kaw rozpuszczalnych) problemy są także po stronie rolników w Indiach i Wietnamie. Czekają oni na jeszcze wyższe ceny i, jak twierdzi Reuters, chomikują zapasy.

Wszystko razem składa się na rosnące ceny, na razie na giełdach, choć i w sklepach już odczuwalne są wzrosty z ostatnich lat. Tak duże podwyżki cen surowca muszą się, niestety, przełożyć na podwyżki cen w sklepach i kawa może naprawdę mocno podrożeć. Wkrótce nawet najtańsza może stać się produktem luksusowym. 

REKLAMA

Czytaj także: 

Źródła: Reuters/CNN/PolskieRadio24.pl/AM/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej