Straty wojenne Biblioteki Narodowej. Dyrektor instytucji: obowiązek rekompensaty jest oczywisty
- Ogromne oddziały weszły do zabarykadowanych magazynów, gdzie na metalowych półkach stały bezcenne zbiory. Świadomie je podpalili. Dlatego rekompensata za tę stratę jest oczywista. Nidy jej nie otrzymaliśmy - mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
2022-09-11, 18:00
1 września w Warszawie zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Podano, że ogólna kwota tych strat to ponad 6 bilionów 220 miliardów zł.
O stratach poniesionych przez Bibliotekę Narodową w czasie II wojny i potrzebie odzyskania reparacji mówił jej dyrektor dr Tomasz Makowski. - Zniszczenia wojenne sięgają 50 tys. samych rękopisów - tekstów występujących w jednym egzemplarzu. To jest niepowetowana strata. Nie odkryjemy już tych tekstów dla kultury polskiej, czy światowej - podkreślił.
- Strata była realna i nie była przypadkowa. Ogromne oddziały weszły do zabarykadowanych magazynów, gdzie na metalowych półkach stały bezcenne zbiory. Świadomie je podpalili. Dlatego rekompensata za tę stratę jest oczywista. Nidy jej nie otrzymaliśmy - przypomniał.
Jak zauważył szef placówki, gdyby nie zniszczenia wojenne to polska Biblioteka Narodowa byłaby porównywalna z pierwszą piątką światowych instytucji tego typu.
REKLAMA
- Próbujemy odtwarzać z fragmentów informacji przedwojenne katalogi. Poszukujemy na całym świecie brakujących, a czasami skradzionych obiektów z naszych zbiorów, mając świadomość, że niewiele odzyskamy - przyznał.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Pro Publico"
Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
REKLAMA
Gość: dr Tomasz Makowski (dyr. Biblioteki Narodowej)
Data emisji: 11.09.2022
Godzina emisji: 16.36
kmp
REKLAMA
Polecane
REKLAMA