Elektrownia jądrowa w Polsce. Jakóbik: gospodarka będzie ulegała dalszej elektryfikacji
- Po ponad 30 latach mamy możliwość wyboru technologii i przygotowania się do budowy elektrowni atomowych. Mam nadzieję, że decyzja zostanie wydana niebawem. Rząd ma wszelkie informacje potrzebne do podjęcia rzeczowej, merytorycznej decyzji o podjęciu budowy elektrowni atomowej w Polsce - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny biznesalert.pl.
2022-09-13, 16:25
Polska otrzymała od Amerykanów ofertę budowy energetyki jądrowej. Podczas spotkania z ambasadorem USA i prezesem Westinghouse Polska Mirosławem Kowalikiem minister klimatu i środowiska Anna Moskwa otrzymała szczegółowy raport na ten temat.
Amerykanie chcą zbudować w Polsce sześć reaktorów. Budowa pierwszego trwałaby między 2026 a 2033 rokiem. Ostatni miałby zostać oddany w 2043 roku.
Elektrownia jądrowa w Polsce. "To zapewni bezpieczeństwo"
Wojciech Jakóbik zwracał uwagę, że budowa elektrowni atomowej w Polsce jest niezbędna. - Atom ma zasypywać "lukę wytwórczą" po węglu, od którego będziemy odchodzić nie tylko z powodu polityki klimatycznej, ale także dlatego, że elektrownie węglowe to bloki, które pamiętają często lata 60. i 70. ubiegłego wieku - przypominał.
- Program Polskiej Energetyki Jądrowej może być powiększony, mamy w nim zapisy o 9 GW mocy do 2043 r., jednak fakt, że gospodarka będzie ulegała dalszej elektryfikacji. Odejście od paliw kopalnych będzie zwiększało wykorzystanie energii - to np. pompy ciepła. Wszystko to spowoduje, że będziemy potrzebować dużo więcej energii. "Podstawa jądrowa", która ma zabezpieczać odnawialne źródła energii pracujące nieregularnie, powinna być prawdopodobnie większa. Nieoficjalnie słychać o rozszerzaniu programu energetyki jądrowej, być może powstanie kolejny program, który dopuści następną firmę - dodał.
REKLAMA
Ekspert podkreślał, że z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa kluczowe jest zapewnienie krajowych mocy wytwórczych. - Kryzys energetyczny pokazał, że musimy mieć do dyspozycji własne elektrownie, które zapewnią nam bezpieczeństwa dostaw nawet w sytuacjach granicznych, które widzimy obecnie, kiedy Rosja atakuje Ukrainę i podważa fundamenty rynku energii w UE - mówił Wojciech Jakóbik.
Posłuchaj
Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej Polska planuje budować nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR. W Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. zakłada się, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków o mocy do 9 GW. Polski rząd oczekuje, że partner w programie jądrowym obejmie także 49 proc. udziałów w specjalnej spółce, dostarczy odpowiedniego finansowania i będzie uczestniczył nie tylko w budowie, ale i eksploatacji elektrowni jądrowych.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
REKLAMA
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Wojciech Jakóbik
Data emisji: 13.09.2022
Godzina emisji: 15.33
REKLAMA
PR24/ka
REKLAMA