Ambasador USA spotkał się z Danielem Obajtkiem. Tematem partnerstwo w zakresie energii nuklearnej

Współpraca Polski i Stanów Zjednoczonych m.in. w dziedzinie energetyki atomowej była tematem rozmowy ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce Marka Brzezinskiego z prezesem Orlenu Danielem Obajtkiem.

2022-09-14, 15:39

Ambasador USA spotkał się z Danielem Obajtkiem. Tematem partnerstwo w zakresie energii nuklearnej
Ambasador USA spotkał się z szefem PKN Orlen. Foto: Twitter/Mark Brzezinski

"Z przyjemnością spotkałem się dziś z Danielem Obajtkiem, szefem PKN Orlen, aby porozmawiać o możliwości amerykańsko-polskiego partnerstwa w zakresie energii nuklearnej. Mieliśmy również okazję przedyskutować inne obszary współpracy strategicznej" - napisał na Twitterze Mark Brzezinski.

Kilka dni temu Stany Zjednoczone złożyły Polsce ofertę w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Proponują 6 wielkoskalowych reaktorów opartych na amerykańskiej technologii. Amerykanie mieliby się zaangażować w budowę zarówno biznesowo, jak i finansowo.

Polski rząd otrzymał także dwie inne propozycje - koreańską oraz francuską. Decyzja w sprawie wyboru technologii elektrowni atomowej ma zapaść w październiku.

Amerykańska oferta

Dokument o nazwie "Raport koncepcyjno-wykonawczy w zakresie współpracy w obszarze Cywilnej Energetyki Jądrowej" powstawał 18 miesięcy i jego oddanie oznacza zamknięcie pierwszego etapu realizacji polsko-amerykańskiej umowy z października 2020 r.

REKLAMA

Przeprowadzone badania dotyczyły dostosowania amerykańskich technologii jądrowych do oczekiwań Polskiego Programu Energetyki Jądrowej i Polskich Elektrowni Jądrowych, a także kosztów całego przedsięwzięcia. Raport został zaakceptowany przez dwustronny komitet, w którym zasiedli m.in. sekretarz energii USA i polski wiceminister klimatu i środowiska.

Amerykanie chcą zbudować w Polsce 6 reaktorów. Budowa pierwszego trwałaby między 2026 a 2033 r. Ostatni reaktor miałby zostać oddany w 2043 r. Minister Anna Moskwa poinformowała, że rząd ma miesiąc na podjęcie decyzji w sprawie oferty. Koszt budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej także na tym etapie objęty jest tajemnicą.

Elektrownie jądrowe mogłyby zaspokoić nawet 38,4 proc. prognozowanego na 2043 r. polskiego zapotrzebowania na energię elektryczną, a rozwój energetyki jądrowej będzie korzystny dla gospodarki, potencjalnie podnosząc polskie PKB o ponad 1 proc. do 2043 r. i generując do 40 tys. miejsc pracy w ciągu 50 lat - podano w opublikowanym w środę raporcie PIE "Ekonomiczne aspekty inwestycji jądrowych w Polsce - wpływ na biznes, rynek pracy i społeczności lokalne".

Czytaj także:

Anna Moskwa w Programie 1 Polskiego Radia:

dn

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej