Przedstawiono projekt ustawy o franczyzie. "W imię równości i sprawiedliwości"
Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekt ustawy o franczyzie, który wprowadza standardy ochrony dla obu stron umowy franczyzy. - Wprowadzamy jasną, klarowną i precyzyjną definicję franczyzy. Tego w polskim porządku prawnym nie było - podkreślono.
2022-09-14, 15:55
Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł powiedział, że przygotowana przez resort ustawa zrównuje prawa franczyzodawców z drobnymi przedsiębiorcami.
- Chcemy, żeby wielkie sieci gospodarcze, które czerpią milionowe zyski, były na równej pozycji z tymi drobnymi, polskimi przedsiębiorcami, często rodzinnymi firmami, które pod szyldem tych wielkich pracują, wykonują swoją działalność gospodarczą, inwestują i rozwijają się. Dlatego też w imię równości i sprawiedliwości został przygotowany projekt regulacji franczyzy - mówił wiceminister.
Założenia projektu ustawy przygotował zespół ds. franczyzy powołany przez ministra sprawiedliwości. Przewodniczący tego zespołu Marcin Sławecki powiedział, że projekt powstał w interesie przedsiębiorców i zawiera między innymi definicję franczyzy.
Definicja franczyzy: klarowna i precyzyjna
- Wprowadzamy jasną, klarowną i precyzyjną definicję franczyzy. Tego w polskim porządku prawnym nie było. Taka definicja, jasna, precyzyjna, uniemożliwi w sądzie stosowanie różnych interpretacji prawnych. Pozwoli zapewnić ramy zaufania, ramy odpowiedzialności dla funkcjonowania całego biznesu w Polsce, który opiera się na zasadach franczyzy - powiedział Marcin Sławecki.
REKLAMA
Projekt między innymi reguluje zasady dotyczące terminów wypowiedzenia umów oraz kar umownych, określa zasady konkurencji chroniące franczyzodawców i wprowadza obowiązek poinformowania franczyzobiorcy o najważniejszych założeniach umowy na 14 dni przed jej podpisaniem.
Posłuchaj
Zobacz także: Radosław Fogiel w "Sygnałach dnia"
es
REKLAMA
REKLAMA