Nowelizacja prawa bankowego. Warchoł: chcemy przywrócić elementarną przyzwoitość w traktowaniu kredytobiorców

2022-07-19, 08:04

Nowelizacja prawa bankowego. Warchoł: chcemy przywrócić elementarną przyzwoitość w traktowaniu kredytobiorców
Nie powinno być tak, że w czasie oczekiwania na wpis hipoteki zabezpieczającej zakup mieszkania czy innej nieruchomości banki pobierają z tego tytułu dodatkową i wygórowaną opłatę - mówi Marcin Warchoł.Foto: Fizkes/Shutterstock

W tym tygodniu Sejm rozpocznie prace nad przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Prawa bankowego. Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł zapowiada, że będzie przekonywał posłów do objęcia regulacjami także kredytów, zaciągniętych przed nowelizacją ustawy, "w rozsądnym przedinflacyjnym zakresie".

- Chcemy wdrożyć zmiany, które wprowadzą elementarną przyzwoitość w zakresie traktowania kredytobiorcy. Nie powinno być tak, że w czasie oczekiwania na wpis hipoteki zabezpieczającej zakup mieszkania czy innej nieruchomości banki pobierają z tego tytułu dodatkową i wygórowaną opłatę. Tak być nie może, ponieważ ponad 99 proc. wniosków o wpis hipoteki jest uwzględnianych, udzielenie kredytu poprzedza analiza zdolności kredytowej, a wypłata pieniędzy nie nastąpi przed złożeniem wniosku o wpis zabezpieczenia do księgi wieczystej - powiedział wiceminister "Dziennikowi Gazecie Prawnej".

Wyrównanie pozycji banku i kredytobiorcy

Dodał, że ochroną jest objęty wyłącznie bank, ale już wszelkie koszty ponosi kredytobiorca. Zdaniem Warchoła już od wielu lat nie funkcjonuje w praktyce instytucja ubezpieczenia pomostowego, a banki po prostu podwyższają marżę.

- Robią to poza racjonalnymi granicami, w sposób dowolny, według uznania poszczególnych banków. Nawet na pytanie Komisji Nadzoru Finansowego banki nie potrafiły wytłumaczyć, skąd taka, a nie inna wysokość marży i dlaczego tak wielkie różnice są pomiędzy poszczególnymi kredytodawcami. Tak więc w przypadku naliczenia przez bank dodatkowego kosztu kredytu za czekanie, po dokonaniu wpisu zabezpieczenia do księgi wieczystej, bank zwróci kredytobiorcy zabrane pieniądze lub zaliczy na poczet jego zobowiązania kredytowego - zaznaczył.

Czytaj także:


Wiceminister podkreślił, że to nie ingerencja w treść samych umów banków z konsumentami, ale zapewnienie im adekwatnej ochrony.

PolskieRadio24.pl, PAP, DGP, md

Polecane

Wróć do strony głównej