Zełenski wzywa UE do współpracy. "Powinniśmy wspólnie odpowiedzieć na wyzwania nadchodzącej zimy"
- Ukraina i Unia Europejska powinny wspólnie odpowiedzieć na wyzwania nadchodzącej zimy - oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski na wspólnej konferencji z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen w Kijowie.
2022-09-15, 19:25
- Omówiliśmy kwestie wyzwań energetycznych. Widzimy, jak rosyjski wróg atakuje nasze elektrociepłownie i infrastrukturę energetyczną. Takich wyzwań będzie wiele podczas nadchodzącej zimy. Należy to rozumieć i pracować razem, ponieważ państwa UE także stoją przed skomplikowanymi wyzwaniami i rozumiemy, że musimy sobie nawzajem pomagać - powiedział Wołodymyr Zełenski.
Prezydent podziękował jednocześnie za możliwość przyłączenia sieci energetycznych Ukrainy do infrastruktury UE.
- Jest to rzeczywiście duża pomoc. Wszyscy jesteśmy tym zainteresowani. Państwa UE mogą otrzymać od Ukrainy tani prąd i to pomoże ludziom w UE. Ukraina może na tym zarabiać pieniądze i to pomoże nam wypłacać wynagrodzenia i emerytury w tym trudnym okresie - podkreślił Zełenski.
Współpraca energetyczna. "Chcemy ją zwiększyć"
Von der Leyen wskazała, że współpraca w sferze energetycznej jest bardzo dobra. - Zrobiliście już bardzo dużo. Mówił pan o sieciach energetycznych. Możemy przypomnieć, że na początku tej straszliwej wojny istniał plan, że w 2024 r. ukraińskie sieci zostaną przyłączone do europejskich. Zrobiliśmy to w ciągu dwóch tygodni i od tego czasu Ukraina dostarcza energię do UE. Chcemy zwiększyć tę współpracę, gdyż przynosi ona stabilne dochody, na przykład dla Ukrainy - powiedziała.
REKLAMA
Przewodnicząca KE pogratulowała w Kijowie wojskom ukraińskim w związku z ostatnimi sukcesami na froncie wojny z Rosją i zaapelowała do państw unijnych o utrzymywanie pomocy militarnej.
- Chcę pogratulować wam waszych sukcesów wojskowych. Jestem pod wrażeniem, widząc bohaterstwo Sił Zbrojnych Ukrainy, których sukces podniósł na duchu nie tylko naród ukraiński, ale i wszystkich waszych przyjaciół - mówiła.
- Wszystkim państwom członkowskim rekomenduję, choć nawet nie powinnam rekomendować, bo wszyscy mamy takie samo podejście, że absolutnie życiowo ważne i konieczne jest wspieranie Ukrainy sprzętem wojskowym, którego potrzebuje dla swej obrony. I oni udowodnili, że zdolni są to zrobić, jeśli są dobrze wyposażeni - oświadczyła.
REKLAMA
- Rosyjskie ataki na infrastrukturę energetyczną Ukrainy. "To wiadomość także dla Polski"
- Rosja zanotowała wielki spadek dochodów ze sprzedaży surowców. Tak źle nie było od miesięcy
Brak dostaw broni z Niemiec
Zełenski tłumaczył, że Ukraina potrzebuje w pierwszej kolejności środków obrony przeciwrakietowej i powietrznej.
- Dla nas priorytetem jest dziś obrona przeciwrakietowa. Nie wiem, jak szybko rozwiązać ten problem. Rozpoczęliśmy rozmowy z niemieckimi partnerami i mamy pozytywne wyniki jeśli chodzi dostaw systemów NASAMS i IRIS-T. Czekamy na kilka z nich, jednak dotąd nie otrzymaliśmy ani jednego - poinformował.
Prezydent podkreślił, że Ukraina gotowa jest do współpracy w tym zakresie z Francją, Włochami, Niemcami i Stanami Zjednoczonymi.
REKLAMA
- Jestem poważnie do tego nastawiony, ale na razie nie otrzymaliśmy pozytywnej reakcji od Izraela. Państw, które mogą zagwarantować nam pokrycie nieba, nie jest tak wiele. Tę kwestię trzeba rozwiązać z tym pięcioma krajami - zaznaczył.
Pomoc finansowa
Prócz środków na pomoc dla szkół Ursula von der Leyen zadeklarowała w Kijowie kolejną pomoc makrofinansową dla Ukrainy.
- Omówiliśmy wsparcie budżetu, tak zwaną pomoc makrofinansową. Bardzo się cieszę, że Parlament Europejski przegłosował dziś przekazanie Ukrainie 5 mld euro pożyczki. Pracujemy nad kolejną pomocą. 5 mld euro mogą być wydzielone w pierwszej transzy w połowie października - powiedziała.
REKLAMA
Wcześniej prezydent Ukrainy wręczył przewodniczącej KE order Jarosława Mądrego. Von der Leyen oświadczyła, że jest to dla niej wielki zaszczyt. "Przyjmuję to odznaczenie w imieniu wszystkich obywateli UE jako symbol naszych silnych stosunków" - napisała na Twitterze.
Po konferencji prasowej Zełenski odsłonił w Alei Odwagi tablicę z nazwiskiem Ursuli von der Leyen. Ukraiński prezydent wyróżnia w ten sposób polityków, którzy najbardziej aktywnie wspierają jego kraj w toczącej się wojnie z Rosją.
Pierwszą tablicę odsłonięto w Alei Odwagi w sierpniu. Widnieje na niej nazwisko prezydenta Andrzeja Dudy. W ubiegłym tygodniu, podczas wizyty na Ukrainie premiera Mateusza Morawieckiego, odsłonięto tam tablicę z jego nazwiskiem oraz nazwiskiem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.
- Wypadek z udziałem Wołodymyra Zełenskiego. Wszczęto postępowanie karne
- Rosjanie okupują elektrownię jądrową w Zaporożu. MAEA apeluje
Zobacz także: wiceszef MSZ Paweł Jabłoński w "Sygnałach dnia"
jp
REKLAMA