Ekspert KIG: inwestycję w przekop Mierzei Wiślanej nie można rozpatrywać tylko w kategorii przyszłych zysków
Przekop Mierzei Wiślanej pobudzi gospodarczo nie tylko Elbląg, ale także gminy skupione wokół Zalewu Wiślanego, to około 400 kilometrów kwadratowych wód należących do Polski, to region wciąż nie wykorzystany przez turystów, a zwłaszcza przez żeglarzy - powiedział Piotr Soroczyński, główny ekonomista KIG w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
2022-09-19, 17:00
Ekspert KIG przypomniał, że akwen Zalewu Wiślanego jest większy niż największe mazurskie jeziora i cały region z czasem zyska na większym ruchu turystycznym. Podobnie stanie się z Elblągiem i jego portem, który już po pogłębieniu toru wodnego będzie uzupełnieniem potencjałów portowych Gdyni i Gdańska, zwłaszcza w żegludze kabotażowej (pomiędzy portami Bałtyku).
Gość audycji podkreślił, że w dotychczasowej praktyce dużych inwestycji w naszym kraju, w większość przypadków szybciej się one zwracają niż wcześniej to było planowane. Podobnie może być z inwestycją w przekop, gdyż wydane 2 mld złotych, przełożą się na duże ożywienie gospodarcze, nowe miejsca pracy, zainteresowanie inwestorów, zwłaszcza w przypadku bazy turystycznej.
Zdaniem ekonomisty z KIG, nikt nie oczekuje, aby inwestycje drogowe np. tunele, obwodnice lub autostrady miały się od razu zwracać, ale nikt też nie kwestionuje sensowności tych wielkich, bardzo kosztownych inwestycji. Podobnie będzie z Mierzeją Wiślaną, która stanie się symbolem uniezależnienia się Polski od Rosji.
Audycję prowadził Błażej Prośniewski.
REKLAMA
Posłuchaj
PR1/PR24/Błażej Prośniewski/sw
REKLAMA