Niemcy nieskorzy do pomocy Ukrainie. Jan Parys: nikt w Europie już im nie ufa
- Jak można mieć zaufanie do państwa, które nie widzi zagrożeń, które pomaga wrogom? - pytał w Polskim Radiu 24 Jan Parys (był szef MON).
2022-09-19, 14:47
Szefowa niemieckiego MSZ z ramienia Zielonych Annalena Baerbock poparła linię kanclerza Olafa Scholza, który nie chce dostarczać Ukrainie ciężkiego sprzętu - informuje korespondent Polskiego Radia Wojciech Osiński. Wcześniej liderzy tej partii namawiali do zwiększenia wsparcia dla Kijowa.
W ocenie Jana Parysa Niemcy "nie postępują tak, jak powinny". - Nie udzielają pomocy Ukrainie proporcjonalnie do swojego potencjału. To bardzo źle o nich świadczy - nie nadają się na lidera Europy. Jeżeli ktoś pomaga wrogom Europy to znaczy, że nie ma zaufania w Unii Europejskiej. To wszystko podważa, jego zdaniem, pozycję polityczną Niemiec. "Powoduje, że współpraca z tym krajem staje się trudna" - przyznał.
Jak przypomniał były minister obrony narodowej, podstawą wszelkiej współpracy politycznej, rozwiązywania konfliktów, jest zaufanie. - Tego zaufania do Niemiec właściwie nie ma w Europie prawie nikt - zauważył.
Zmiana stanowiska?
Niespełna miesiąc temu szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock deklarowała w wywiadzie dla dziennika "Bild", że w razie potrzeby Niemcy będą również przez lata wspierać Ukrainę zarówno finansowo, jak i militarnie.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Jan Parys (były minister obrony narodowej)
REKLAMA
Data emisji: 19.09.2022
Godzina emisji: 14.08
kmp
REKLAMA