Fundacje rodzinne coraz bliżej. Umożliwią firmom m.in. działalność na pokolenia
Ministerstwo Rozwoju i Technologii przewiduje, że w pierwszej połowie przyszłego roku mogą wejść w życie przepisy umożliwiające zakładanie fundacji rodzinnych. Resort podkreśla, że to "pozwoli m.in. ochronić majątek i zatrzymać go w jednych rękach".
2022-09-23, 17:13
Z danych ministerstwa wynika, że problem sukcesji dotyczy 57 procent firm rodzinnych.
Szef resortu Waldemar Buda powiedział, że inicjatorem nowych rozwiązań był biznes - najczęściej niewielkie przedsiębiorstwa rodzinne.
- Myślę, że nasz system dorósł i wyczekał momentu, w którym taka regulacja powinna się pojawić. Na wzór wszystkich tych dostępnych w zachodniej Europie - mówi Buda.
Dodał, że fundacja rodzinna pozwoli ułożyć relacje gospodarcze, jak i prywatne, majątkowe z punktu widzenia następstwa prawnego i spadkowego.
- Główna idea, jaka powinna nam przyświecać w tej sytuacji, to wielopokoleniowe rozwianie firm. Mnóstwo firm, które znamy funkcjonowały jako spółki zagraniczne, a dzisiaj są elementem aktywu jej fundacji. Duże sieci firm nawet w Polsce działają na bazie reżimu fundacji. Dotąd w Polsce nie było to możliwe - mówi szef Ministerstwa Rozwoju i Technologii.
REKLAMA
Posłuchaj
Resort podkreśla, że "firmy rodzinne są znaczącym elementem polskiej gospodarki". Stanowią 90 procent wszystkich przedsiębiorstw. Przychody 100 największych firm rodzinnych w 2021 roku to 260,5 miliarda złotych. 100 największych firm rodzinnych zatrudnia 261 tysiąca osób.
O co chodzi w fundacjach rodzinnych?
Idea fundacji rodzinnej opiera się na założeniu, że biznes i rodzina są formalnie odseparowane od siebie, ponieważ majątek rodzinny staje się własnością fundacji rodzinnej. Fundacja rodzinna działa jak skarbiec rodzinny. Ma zapewnić rodzinie środki finansowe, a przy tym realizować wizję fundatora i dbać o wartości przyjęte przez niego w biznesie. Fundacja rodzinna jest więc środkiem do celu – funkcjonowania przedsiębiorstwa przez pokolenia i zabezpieczenia potrzeb finansowych beneficjentom.
Dzięki powstawaniu w Polsce fundacji rodzinnych będzie możliwa:
- skuteczna, wielopokoleniowa sukcesja w firmach rodzinnych, w szczególności w przedsiębiorstwach,
- budowa silnych rodzimych marek,
- akumulacja i ochrona kapitału przed rozdrobnieniem,
- zwiększenie szans na nowe inwestycje.
MN/IAR
REKLAMA
REKLAMA