Rosyjskie służby specjalne zmienią sposób działania zimą? Finlandia ostrzega przed cyberzagrożeniami

Rosyjski wywiad próbuje dostosować się do nowych okoliczności, na co wpływ ma przebieg inwazji na Ukrainie. Jak przekazał szef Fińskiej Służby Bezpieczeństwa i Kontrwywiadu, jest wielce prawdopodobne, że zimą Rosja skoncentruje się na szpiegowaniu w cyberprzestrzeni.

2022-09-29, 11:30

Rosyjskie służby specjalne zmienią sposób działania zimą? Finlandia ostrzega przed cyberzagrożeniami
Fiński kontrwywiad: zimą rosyjskie służby specjalne skupią się na działaniach w cyberprzestrzeni. Foto: Jonas Petrovas/Shutterstock

Według Fińskiej Służby Bezpieczeństwa i Kontrwywiadu (SUPO) większość rosyjskich agentów działających dotychczas tradycyjnie pod przykryciem dyplomatycznym musiała ograniczyć swoją aktywność, ponieważ kraje zachodnie wydaliły wielu rosyjskich dyplomatów. "Chociaż w Finlandii oficerowie wywiadu wciąż działają, to Finowie prawdopodobnie przynajmniej tymczasowo odcięli kontakty z rosyjskimi siatkami, co powoduje, że mniej informacji jest dostępnych przez tradycyjne kanały" - podkreślono w corocznym raporcie dotyczącym bezpieczeństwa.

SUPO szacuje, że rosyjskie służby bardziej niż dotychczas skupią się na swoich obywatelach przebywających i pracujących w krajach zachodnich, szczególnie gdy ci będą odwiedzać swoją ojczyznę. Także Rosjanie zajmujący kluczowe stanowiska w Finlandii będą "pod presją rosyjskich służb" - wskazano.

Jak zauważono w raporcie, również w związku z procesem akcesji do NATO, Finlandia będzie przedmiotem większego zainteresowania, a ryzyko zagrożeń związanych z infrastrukturą krytyczną wzrośnie. - Unieszkodliwienie jej atakami cybernetycznymi w najbliższym czasie jest jednak mało prawdopodobne - oświadczył szef SUPO Antti Pelttari.

Czytaj także:

Awaria gazociągów Nord Stream

Podczas konferencji w Helsinkach zapytany został także o ocenę wycieków gazu z rurociągów Nord Stream oraz związanych z nimi wybuchami zarejestrowanymi w regionie Danii i Szwecji. Według szefa SUPO, wszystko wskazuje na to, że wydarzenia są działaniem "zamierzonym". - To klasyczny podręcznikowy przykład oddziaływania państwa - ocenił.

Antti Pelttari odniósł się także do kontrowersyjnej kwestii wjazdu i tranzytu przez Finlandię rosyjskich obywateli. Przyznał, że choć fiński rząd zamierza zakazać wjazdu Rosjanom na wizach turystycznych, to w ocenie SUPO "nie każdy rosyjski turysta stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa".

Zniesienie wiz, czy zakaz wjazdu w celach turystycznych "nie powstrzyma rosyjskich służb przed szpiegowaniem" - uważa Antti Pelttari. Przeciwnie, wywiad skoncentruje się na podmiotach korporacyjnych, co ma związek z zapotrzebowaniem Rosji na wysokie technologie - stwierdził szef SUPO.

Zobacz także: doradca prezydenta RP Paweł Sałek w Programie 1 Polskiego Radia

ng//PAP

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej