more_horiz
Wiadomości

Narada UE dot. Rosjan uciekających przed mobilizacją. "To może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa"

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2022 05:53
Dziś w Brukseli unijna narada dotycząca Rosjan uciekających przed mobilizacją. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka informowała w piątek jako pierwsza, że Czechy, kierujące pracami Wspólnoty, zwołały spotkanie ambasadorów w ramach mechanizmu reagowania kryzysowego.
Dziś w Brukseli unijna narada dotycząca Rosjan uciekających przed mobilizacją
Dziś w Brukseli unijna narada dotycząca Rosjan uciekających przed mobilizacjąFoto: shutterstock.com/martinbertrand.fr

- Migracja młodych Rosjan w wieku poborowym może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa w państwach bałtyckich - powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia jeden z dyplomatów z tego regionu.

Zamknięte granice dla Rosjan

Drugi z rozmówców Beaty Płomeckiej przyznał - to jest wyzwanie, przypominając, że kraje bałtyckie i Polska zamknęły już wcześniej granice dla Rosjan i wydają tylko wizy humanitarne- Ale na pewnym etapie trzeba będzie podjąć dyskusję jakiejś oferty dla tych Rosjan, którzy będą chcieli opuścić reżim Putina i ubiegać się o status uchodźców - dodał.

- Bezpieczeństwo musi być wzięte pod uwagę w tej dyskusji, staramy się wypracować wspólne, unijne stanowisko - tak z kolei podkreślał kilka dni temu rzecznik Komisji Eric Mamer.

Jednak reakcje państw członkowskich wskazują na różnice zdań co oznacza, że o porozumienie może być trudno. Po jednej stronie są między innymi kraje bałtyckie, po drugiej Niemcy, które poinformowały, że są gotowe przyjąć uciekinierów z Rosji.

Kolejne sankcje wobec Rosji

Sankcje wobec Rosji obejmujące import i eksport o wartości kilkunastu miliardów euro są wśród wstępnych propozycji Komisji Europejskiej.

Komisja jeszcze nie przedstawiła żadnego dokumentu. Tak naprawdę dopiero po jego opublikowaniu propozycje staną się oficjalnymi i nad nimi będą pracować państwa członkowskie. Dotychczasowe rozmowy wskazują, jak dowiedziała się korespondentka Polskiego Radia od unijnych dyplomatów, że Komisja rozważa rozbudowane sankcje jeśli chodzi o import, eksport, kontrolę eksportu i usługi.

Czytaj także:

Zobacz także: Wojciech Skurkiewicz: armia Putina to kolos na glinianych nogach

dz/IAR

Zobacz także

Zobacz także