Reparacje wojenne dla Polski. Prof. Wawrzyk: musimy umiędzynarodowić nasze postulaty
- Państwo niemieckie nigdy nie wypłaciło Polsce odszkodowań, nie zrekompensowało strat. Liczymy na to, że pod wpływem nacisków opinii publicznej, głosów ze strony różnych państw w wyniku naszej akcji, strona niemiecka skoryguje swoje stanowisko - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych.
2022-10-08, 18:55
Szef MSZ Zbigniew Rau podpisał w poniedziałek notę dyplomatyczną ws. reparacji wojennych, która ma być przekazana do MSZ Niemiec. Według ministra Raua uregulowanie kwestii następstw agresji i okupacji niemieckiej powinno obejmować m.in. wypłacenie odszkodowania za wyrządzone szkody materialne i niematerialne.
- Czekamy na oficjalną odpowiedź Niemiec na naszą notę - mówił Zbigniew Rau. Skomentował w ten sposób informacje Polskiego Radia. Nasi dziennikarze pisemnie zapytali niemieckie ministerstwo spraw zagranicznych o kwestie reparacji wojennych. W ujawnionej odpowiedzi strona niemiecka napisała, że sprawa jest zamknięta.
Piotr Wawrzyk mówił o działaniach podjętych przez polski rząd w celu uzyskania odszkodowań od Niemiec. - Mamy zamiar pokazywać przywódcom światowym i międzynarodowej opinii publicznej skalę zniszczeń i strat, jakie Polska poniosła w różnych wymiarach w czasie niemieckiej okupacji. Chcemy unaocznić powody, dla których domagamy się reparacji, pokazać za co są one należne i tego, że strona niemiecka z tych zbrodniczych i rabunkowych działań, które prowadziła, nigdy się nie rozliczyła - przypominał.
- Jedyne, co Niemcy zrobiły w kwestii odszkodowań, to środki dla byłych więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych, jednak każdy inny naród, którego przedstawiciele byli w tych obozach, dostał wielokrotnie wyższe kwoty niż te symboliczne środki dla polskich obywateli. To ma się nijak do odszkodowań za wszystkie straty, które ponieśliśmy w czasie II wojny światowej. Te kwestie absolutnie nie mają ze sobą związku. W tej chwili musimy ws. odszkodowań naciskać na rząd niemiecki w rozmowach dwustronnych, a jednocześnie prowadzić szeroką akcję na rzecz umiędzynarodowienie polskich postulatów, to jedyny sposób, by dojść do jakiegoś konsensusu - dodał wiceminister.
REKLAMA
Posłuchaj
1 września, w rocznicę ataku Niemiec na Polskę, na Zamku Królewskim w Warszawie został przedstawiony raport o polskich stratach wojennych spowodowanych przez Niemców w latach 1939-1945.
Według wyliczeń łączna kwota strat poniesionych przez Polskę podczas II wojny światowej wynosi 6 bln 220 mld 609 mln zł. Rząd zapowiada, że na podstawie tego dokumentu będzie ubiegał się o odszkodowania od Niemiec.
Więcej w zapisie audycji.
REKLAMA
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Prof. Piotr Wawrzyk
Data emisji: 08.10.2022
REKLAMA
Godzina emisji: 17.36
PR24/ka
REKLAMA