Węgiel dla gospodarstw domowych. Samorządy nie mają przeszkód prawnych, aby dystrybuować dostawy
Samorządy bez przeszkód prawnych mogą dostarczać węgiel swoim mieszkańcom wykorzystując do tego należące do nich spółki energetyczno-ciepłownicze. Większość z tych gminnych zakładów już sprowadza surowiec od spółek należących do Skarbu Państwa.
2022-10-11, 11:25
Prezydent Otwocka Jarosław Margielski zwrocił uwagę, że Otwocki Zakład Energetyki Cieplnej w ramach działalności sektorowej ma wpisane dostarczanie ciepła jak i obrót paliwem stałym i w świetle obowiązujacych przepisów o zamówieniach publicznych spółka ta może dostarczać węgiel mieszkańcom.
Jarosław Margielski dyskutował o takiej możliwości z prezydentem Sopotu, Jackiem Karnowskim na antenie TVN24.
- Niezwłocznie chcieliśmy rozpocząć dystrybucję w sposób sprawny. Dziękuję panie prezydencie za uznanie, ale nie róbmy z tego prostego zadania problemu, jakby to było zadanie z fizyki kwantowej. Wysłanie kilku transportów i zorganizowanie placu do dystrybucji, plus uruchomienie kasy fiskalnej. Dwa dni i jest to możliwe do zorganizowania - dodał Margielski.
Inne miesta w Polsce
Również redaktor Michał Rachoń w programie "Jedziemy" w TVP Info zwrócił uwagę, że takie spółki i możliwości składowania oraz sprzedawania węgla mają również inne miasta takie jak: Wrocław, Warszawa czy Kołobrzeg.
REKLAMA
- Przedsiębiorstwa zajmujące się energetyką cieplną w miastach już kupują węgiel od spółek skarbu państwa więc nie można mówić o tym, że brak odpowiednich przepisów blokuje taki zakup i dystrybucję węgla dla mieszkańców - powiedział Michał Rachoń.
Według niego problem z odpowiednią dystrybucją i dostępnością węgla dotyczy przede wszystkim konsumentów indywidualnych, którzy ogrzewają swoje domy tym surowcem.
- Rozwiązaniem problemu wysokich cen dla tych ludzi zaproponowanym przez rząd jest import tego surowca. (…) Istniejąca detaliczna prywatna sieć sprzedaży węgla korzysta z wysokiego popytu i niskiej podaży przez to winduje ceny dla zwykłych konsumentów. Stąd pomysł, aby tę awaryjną sytuację rozwiązać za pomocą publicznych instytucji i żeby mógł węgiel trafić za pomocą samorządów do konsumentów - dodał Rachoń.
Pytany z kolei prezydent Margielski o logistykę transportu węgla do Otwocka, odparł: "Węgiel przywozimy z portu w Gdańsku. (…) W trudnych czasach, gdy powinniśmy mieć na uwadze dobro mieszkańca, to wszystkie ręce na pokład i powinniśmy współpracować. To podobna sytuacja jak w przypadku uchodźców. (…) Wtedy nie dyskutowaliśmy, co jest czyją rolą" - podkreślił prezydent.
REKLAMA
- Dodatek węglowy. Komu przysługuje i jak go otrzymać [PORADNIK]
- Terlecki: rząd dostarczy węgiel. Samorządy muszą pomóc w dystrybucji, nie mogą się uchylać od obowiązków
- Co z dystrybucją węgla przez samorządy? Anna Moskwa przypomina gminom, o ich zadaniach
wGospodarce.pl/TVP Info/PR24.pl/mk
REKLAMA