Unijne szkolenie ukraińskiej armii w Polsce. Minister Błaszczak potwierdza doniesienia Polskiego Radia
Wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak potwierdził informacje Polskiego Radia, że siedziba unijnej misji szkoleniowej dla ukraińskiej armii będzie się mieścić w Polsce. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka donosiła dziś, że tak zdecydowali ambasadorowie krajów członkowskich, a szczegóły będą doprecyzowane.
2022-10-12, 20:19
- Misja Unii Europejskiej dotycząca szkolenia Ukraińców będzie zorganizowana również w Polsce. Dowództwo, ważne dowództwo operacyjne, będzie w Polsce już niedługo - powiedział szef MON.
Szacuje się, że nawet 15 tysięcy ukraińskich żołnierzy może zostać przeszkolonych w unijnych krajach z obrony przed cyberatakami, bronią masowego rażenia, obrony powietrznej, a także ze służby medycznej.
Ukraińska armia szkolona w Polsce. Co na to kraje UE?
Polskie dowództwo będzie zarządzało całą misją na poziomie operacyjnym. Będzie też niemiecka filia, ale ta siedziba będzie odpowiedzialna tylko za szkolenia na terenie Niemiec. O utworzeniu unijnej misji szkoleniowej dla ukraińskiej armii mówiło się od dłuższego czasu, jeszcze przed rosyjską napaścią na Ukrainę.
Na początku roku Ukraina zwróciła się do Unii Europejskiej o przysłanie wojskowych ekspertów. Wtedy pomysł poparła większość krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Przeciwne natomiast były Niemcy oraz Włochy, Grecja i Cypr, które uważały, że taka europejska misja doprowadzi do eskalacji napięcia w relacjach Unii z Rosją.
REKLAMA
Teraz temat powrócił i zapadła zgoda. Unijna misja szkoleniowa ma być realizowana w krajach sąsiadujących z Ukrainą.
Posłuchaj
- Ukraina apeluje o nowoczesne systemy obrony przeciwpowietrznej. Czekają na decyzję z Brukseli
- Białoruski reżim ograniczy wyjazdy obywateli za granicę. Decyzje będzie podejmować KGB
- Doradca Zełenskiego domaga się uznania rosyjskich zbrodni za ludobójstwo. Wylicza przykłady bestialstwa
Zobacz: Krzysztof Gawkowski, przewodniczący klubu parlamentarnego Lewicy, w Programie 3 Polskiego Radia
Beata Płomecka/IAR/ASP/kor
REKLAMA